Rzeszów - Wtorek, 24.12.2024
Reklama

Windykacja długów

Dodano:

Prowadzisz własną firmę, która przynosi satysfakcję i zyski. Jednak może być tak, że w pewnym momencie zaczynasz mieć pewne problemy. Twój kontrahent winny jest Ci dużą sumę. W jaki sposób odzyskać pieniądze? Wszystkiego dotyczącego windykacji długów dowiesz się z poniższego artykułu.
 
Sposoby windykacji długów
 
Wierzyciel domaga się od dłużnika spłaty długu, jednak nie wie jaki sposób byłby najskuteczniejszy w odzyskaniu swoich pieniędzy. Jest kilka sposobów na skuteczną windykację długów.

Windykacja polubowna
 
Taki rodzaj windykacji jest jedynym sposobem na odzyskanie przez Ciebie przedawnionych długów. Wybierając windykację polubowną, możesz negocjować z dłużnikiem namawiając go do zawarcia ugody i spłaty zaległych należności. Ponadto podczas windykacji polubownej składasz wezwanie do zapłaty, informujesz o wystawieniu długu dłużnika na giełdzie i ewentualnych kolejnych krokach odzyskania długu.
 
Windykacja polubowna jest czynnością o niskich kosztach, poprawiającą Twoje relacje z dłużnikiem.

Windykacja sądowo-egzekucyjna
 
Wybranie windykacji sądowo-egzekucyjnej wiąże się z czynnościami prawnymi. Pierwszym krokiem, jaki musisz zrobić, chcąc odzyskać dług, jest złożenie pozwu do sądu. W przypadku jeśli dłużnik nie reaguje na pozew, tzn. nie spłaca należytego zadłużenia, należy zwrócić się do kancelarii komorniczej i rozpocząć postępowanie egzekucyjne.
 
Wybierając taką windykację długów, musisz liczyć się z wyższymi kosztami sprawy oraz możliwą utraty swojego kontrahenta.

Windykacja samodzielna
 
Windykacja polega na samodzielnym odzyskiwaniu długów zarówno w sposób polubowny, jak i sądowo-egzekucyjny. Wybierając taką formę windykacji, musisz poświęcić dużo czasu na podjęte przez Ciebie działania. Powinieneś być w stałym kontakcie z dłużnikiem oraz pilnować swoich czynności, jeśli chcesz odzyskać swoją należność.

Windykacja samodzielna online
 
Korzystając z windykacji online, masz możliwość wygenerowania najpotrzebniejszych dokumentów, które pozwolą Ci odzyskać swój dług. Masz możliwość negocjacji i kontaktu z dłużnikiem poprzez sms i e-mail, złożenia pozwu do e-sądu i sądu, upublicznienia danych dłużnika, wystawienia jego długu na giełdę długów, a także zlecenia czynności komornikowi.
 
Program, który pomoże Ci w odzyskaniu długu zgodnie z normami prawa oraz dostarczy zaplecze merytoryczne, jest chociażby system Vindicat.pl.
Windykacja z pomocą kancelarii windykacyjnej
 
Kancelaria windykacyjna może zająć się odzyskaniem Twojego długu, dzięki czemu będziesz miał możliwość poświęcić więcej czasu swojej działalności. Powierzenie windykacji takiej kancelarii zajmie Ci o wiele mniej czasu niż samodzielna windykacja.
 
Reklama
Musisz wiedzieć, że powierzenie sprawy kancelarii windykacyjnej wiąże się z wyższymi kosztami. Jednak możesz ubiegać się o odzyskanie od dłużnika wydatków, które poniosłeś podczas windykacji.
 
Odzyskanie kosztów windykacji od dłużnika

Wnosząc sprawę windykacyjną do sądu, masz możliwość ubiegania się nie tylko spłaty swoich należności, ale również zwrotu poniesionych przez Ciebie kosztów dotyczących czynności windykacyjnych. Nie musisz powiadamiać swojego dłużnika o takiej czynności. Wystarczy, że doliczysz do długu kwotę 40 euro. Taka kwota jest zgodna z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Windykacja sądowa
W przypadku, kiedy dłużnik nie reaguje na Twoje wezwanie do zapłaty, nie spłaca swojego długu, to sprawę należy rozpocząć windykację sądową. W tym przypadku masz do dyspozycji 3 postępowania, dzięki którym w krótkim czasie odzyskasz swoją należność. Możesz skorzystać z:
  • postępowania nakazowego - Sąd rozpatruje pozew wraz z dołączonymi do niego dokumentami i wydaje nakaz zapłaty. Rozprawa odbywa się bez udziału wierzyciela i dłużnika.
  • postępowania upominawczego - odbywa się w taki sam sposób jak postępowanie nakazowe, jednak udokumentowanie roszczenia nie posiada zamkniętego wykazu dowodów.
  • postępowania uproszczonego - dłużnik oraz wierzyciel uczestniczą w rozprawach sądowych. W postępowaniu uproszczonym sąd wydaje wyrok z możliwością apelacji. Takie postępowanie może odbyć się m.in. w przypadku roszczenia wynikającego z umowy, którego norma nie przekroczyła 10 000 zł. 
 
Windykacja sądowa może odbywać się również drogą elektroniczną. Dzięki EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze), który uruchomiliśmy w momencie skierowania pozwu do e-sądu, możemy w bardzo prosty sposób rozpocząć windykację długów. Takie postępowanie zaoszczędzi Twój czas i pieniądze, a także ułatwi przebieg jego działania. Wystarczy wypełnić gotowy formularz, bez dołączania wszelkiej dokumentacji, która potrzebna jest w postępowaniach sądowych.
Windykacja komornicza
Postępowanie egzekucyjne następuje, kiedy dłużnik nie reaguje na żadne wezwania ani nakazy do zapłaty. Polega na wykonaniu przez dłużnika wyroku poprzez egzekucję komorniczą, która odbywa się na podstawie tytułu wykonawczego będącego tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Kto kocha, lubi i kupuje, prezenty od Millenium Hall także otrzymuje!

W dniach od 14 do 16 lutego odwiedź Punkt INFO i odbierz jeden z setek prezentów z okazji Święta Zakochanych! By radość była jeszcze większa -  sam wybierasz co otrzymasz!

Reklama