Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Dodano:

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Tego właśnie uczy survival - pozwalający przetrwać nawet w kryzysowych momentach. Na czym polega i od czego powinny zacząć osoby, które pragną zgłębić tajniki tej dyscypliny? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.
 

Na czym polega survival - podstawowe definicje


W mowie potocznej przyjęło się określanie survivalu w języku polskim po prostu jako szkoły przetrwania. Kojarzy się to przede wszystkim z próbą radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, w dziczy, z dala od ludzkich siedlisk, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

To jednak tylko część prawdy. Tak naprawdę survival niejedno ma imię. Można bowiem mówić o wspomnianym wcześniej survivalu leśnym, który w praktyce oznacza zdolność do stworzenia sobie samodzielnie schronienia, rozpalenia ognia oraz zdobycia prowiantu.

Oprócz niego istnieje jeszcze wiele innych odmian survivalu. Pojawia się choćby wariant:

  • miejski,
  • militarny,

Szczególnie survival domowy bywa ciekawą opcją. Do tej kategorii zalicza się bowiem prepping, czyli sztuka takiego zabezpieczenia domu, by bez trudu przetrwać  w jego wnętrzu w razie wystąpienia sytuacji nagłych i kryzysowych, jak katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, problemy z zasilaniem.

Jak zatem można stwierdzić, nauka zasad survivalu tak naprawdę potrafi się okazać bardzo przydatna nie tylko dla zapalonych fanów przetrwania na odludziu.


Najważniejsze zasady survivalu - o czym nie można zapomnieć?


W survivalu obowiązują rozmaite reguły. Jedna z nich to niezmiernie popularna zasada trójek, której pełna definicja pojawia się choćby w Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu. W dużym uproszczeniu mówi ona o tym, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć:

  • 3 sekundy w sytuacji zagrożenia, jeśli nie podejmie decyzji lub podejmie złą decyzję,
  • 3 minuty bez tlenu,
  • 3 godziny bez schronienia, odpowiedniej odzieży, źródła ciepła,
  • 3 dni bez wody,
  • 3 tygodnie bez jedzenia,
  • 3 miesiące nie kontaktując się z innymi ludźmi.

Inna kwestią są priorytety survivalowe, określane niekiedy jako Wielka Siódemka Survivalowa. Zalicza się do niej:

  • nastawienie psychiczne,
  • ogień,
  • schronienie,
  • pierwszą pomoc,
  • sygnalizację,
  • dostęp do wody pitnej,
  • pożywienie.

Jak widać, zaprezentowane „trójki” i „siódemki” obrazują typowe sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, do których dojść może nie tylko w dziczy, ale nawet w warunkach domowych. Dlatego też zawsze warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie wszelkich wnętrz mieszkalnych. Warto choćby kierować się wskazówkami, zamieszczonymi na przykład na stronie: kreatordom.com.pl.


Podstawowe wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?

Reklama
Wyposażenie survivalowca zależy oczywiście od tego, w jakim terenie ma on działać i przetrwać. Nieco inaczej pakuje się plecak, gdy wybiera się do buszu, nad jezioro lub pragnie się zachować wysoki komfort funkcjonowania w warunkach miejskich bądź domowych.

W przypadku klasycznego survivalu leśno-plenerowego podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór i obuwie, a także plecak, w którym znajdzie się woda (oraz rozwiązania pozwalające na uzdatnianie wody), pożywienie, śpiwór lub karimata, nóż survivalowy, akcesoria do rozpalania ognia, apteczka, latarka i dodatkowe źródła zasilania. To dzięki nim da się przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.


Nowoczesny survival - przetrwanie w każdej sytuacji


Przez wiele osób survival bywa traktowany jako forma hobby lub weekendowa pasja. Tak naprawdę jednak jest to zestaw przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Tak naprawdę każdy z nas powinien w pewnym stopniu skorzystać z lekcji szkoły przetrwania - dla dobra własnego i bliskich.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Po pracę i pracownika na XIV targi Work Expo w Rzeszowie

Już 24-25 marca na Hali Podpromie w Rzeszowie odbędą się XIV Targi Pracy Work Expo. Oferty zatrudnienia przedstawią m.in. firmy technologiczne, branża IT i finansowa.

Artykuł sponsorowany

Rozkoszuj się Masterdietą 5% taniej w Rzeszowie!

Odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe posiłki to podstawa zdrowego sposobu odżywiania i dobrego samopoczucia. Dieta Catering dietetyczny zdobywa serca mieszkańców Rzeszowa.

Artykuł sponsorowany

Olejek CBD na przeziębienie

Przeziębienie to jedna z powszechniejszych dolegliwości, która dopada nas szczególnie jesienią oraz zimą.

Artykuł sponsorowany

Mail z CV – jak powinien wyglądać?

Proces rekrutacji jest bezwzględny. Musisz wyróżnić się na tle innych kandydatów, nie tylko prezentując doskonałe CV, ale także wysyłając odpowiedniego maila z dokumentami aplikacyjnymi.

Artykuł sponsorowany

Rozwód z orzeczeniem o winie - jak wygląda?

Sprawy rozwodowe nie są przyjemne. Zwłaszcza te z orzekaniem o winie. Często ciągną się miesiącami, nadszarpując nerwy obu stron.

Artykuł sponsorowany

Targi pracy i targi edukacyjne już w marcu w Rzeszowie

Dobra szkoła, dobry zawód, dobra praca – aby je zdobyć, trzeba podejmować trafne decyzje, a z ofertą szkół i firm najłatwiej zapoznać się na targach. 

Artykuł sponsorowany

Kredyt dla firm - co warto wiedzieć na ten temat?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem kosztów przez przedsiębiorców.

Artykuł sponsorowany

Środki i możliwości w zakresie opieki osób starszych w Niemczech

Osoby starsze mierzą się codziennie z wieloma przeszkodami: osłabione zmysły wzroku i słuchu ograniczają odbieranie bodźców z otoczenia, artroza blokuje przemieszczanie się, a demencja dezorientuje i utrudnia komunikację

Reklama