Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Style architektoniczne, które musisz znać!

Dodano:

Stylem architektonicznym nazywamy zorganizowany porządek estetyczny i konstrukcyjny, który pozwala przyporządkować dany budynek do określonego nurtu. Stylistyka zależeć będzie zarówno od okresu, jak i położenia geograficzne. Zastanawiasz się, jakie style architektury dominują współcześnie? Nie jesteś pewien, czym dokładnie jest modernizm? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na swoje pytania!
 

Modernizm – charakterystyka stylu


Styl modernistyczny narodził się po I wojnie światowej i trwał aż do lat 80 XX wieku. Jego najważniejszą cechą była funkcjonalność, brak ozdób oraz prostota formalna. To właśnie w modernizmie pojawiły się pierwsze próby wykorzystywania elementów konstrukcyjnych jako integralnych części projektu. Motyw ten do dzisiaj chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz.

W bryle budynków dominowały kształty prostokątne, kwadratowe oraz cylindryczne. Poszczególne części często miały charakter połączonych ze sobą modułów. Do charakterystycznych cech tego stylu należą m.in.: podstawowe formy geometryczne, płaskie dachy, brak ozdób oraz wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. W kolejnych latach został wyparty przez postmodernizm, który stanowił swoistą reakcję na brak dekoracji. W tym stylu najważniejsze stały się bowiem eksperymenty formalne. To właśnie w wielu postmodernistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się dekoracje z drewna do salonu oraz asymetryczne kształty.


Jakie nowoczesne style architektoniczne warto znać?


Jednym z ciekawszych styli architektonicznych XX wieku jest dekonstruktywizm, który stanowi jeden ze styli postmodernistycznych. Jego cechą rozpoznawczą jest multiplikacja form, które nakładają się na siebie w pozornie przypadkowy sposób. Rozwiązania bardzo często jawią się jako nieprzewidywalne i chaotyczne. Ich głównym celem jest zerwanie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami modernizmu.

Wśród istotnych tendencji warto wymienić także architekturę high-tech, która odznacza się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i inżynieryjnych. Ważnym elementem pozostaje również stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych we wnętrzach. W stylu, który narodził się w latach 70. XX wieku, elementy takie jak żaluzje elektryczne, czy baterie słoneczne stały się jedną z najważniejszych dekoracji całego założenia.


Współczesne połączenie natury i architektury

Reklama
Współcześni inwestorzy coraz chętniej w swoich projektach nawiązują do natury. Style florystyczne i organiczne znajdują wyraz w bryłach budynków, rozwiązaniach technologicznych oraz w wystroju wnętrz. Pierwsze próby stworzenia architektury organicznej pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Jej rozkwit nastąpił jednak dopiero w latach 50. i 60. Styl ten charakteryzował się płynnymi formami inspirowanymi naturą. Co więcej, architekci dbali o zachowanie odpowiednich relacji między budynkami a otoczeniem.

Jesteś miłośnikiem aranżacji wnętrz inspirowanych naturą? Ciekawym pomysłem może okazać się stosowanie naturalnych materiałów. Meble z drewna, liczne kwiaty w kamiennych donicach oraz ludowe ozdoby na komodę z odległych zakątków świata pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne wnętrze Twojego wymarzonego nowoczesnego mieszkania. Znajomość historycznych stylów architektonicznych może pomóc Ci w stworzeniu spójnego założenia, łączącego ulubioną estetykę z funkcjonalnością rozwiązań.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Wskazówki na temat wyboru minikoparki

Jeśli chodzi o zakup używanej minikoparka Polsce, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W ostatnich latach branża budowlana w Polsce przeżywa boom, co prowadzi do zwiększonego popytu na minikoparki.

Artykuł sponsorowany

Jak platformy B2C zmieniają sposób, w jaki robimy zakupy?

Platformy B2C (Business-to-Customer) odgrywają kluczową rolę w transformacji procesu zakupowego konsumentów. Co warto wiedzieć o narzędziach tego typu?

Artykuł sponsorowany

Jak wspierać trening psa za pomocą treserek?

Treserki dla psa są kluczowym narzędziem w procesie szkolenia, umożliwiającym skuteczne motywowanie i nagradzanie. Są one wygodne do podawania, a ich smak sprawia, że psy chętnie wykonują polecenia. Odpowiednie podejście do treningu...

Artykuł sponsorowany

Sklep tynkarski dla profesjonalistów - materiały budowlane zawsze na czas!

Sklep tynkarski to miejsce, gdzie profesjonaliści z branży budowlanej znajdą wszystko, czego potrzebują do swojej pracy. Niezależnie od tego, czy jesteś tynkarzem, malarzem czy posadzkarzem, odpowiednie narzędzia i materiały są kluczem do...

Artykuł sponsorowany

Jak przekonać kota do jedzenia suchej karmy?

Koty często odmawiają jedzenia suchej karmy z różnych powodów, takich jak nawyki żywieniowe, preferencje smakowe czy stres. Mimo to, sucha karma dla kota ma wiele zalet — jest praktyczna, łatwa do przechowywania,...

Artykuł sponsorowany

Czym kierować się podczas wyboru ławek miejskich?

Ławki miejskie, czy też ławki parkowe, stanowią nieodłączny element każdej przestrzeni publicznej. Są one projektowane tak, aby umożliwić mieszkańcom miasta odpoczynek i relaks w parkach, skwerach i innych miejscach zieleni. W dzisiejszych...

Artykuł sponsorowany

Mokra karma dla psa z dużą zawartością mięsa: Kompleksowy przewodnik

Pies jest mięsożercą i choć nie ma problemów z jedzeniem warzyw, owoców, a nawet niestety przypadkowych rzeczy znalezionych na spacerze np., to jednak zdecydowanie podstawą jego diety powinno być mięso.

Artykuł sponsorowany

Czym powinna wyróżniać się dobra mokra karma dla psa?

Wybór odpowiedniej mokrej karmy dla psa to kluczowy element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. W gąszczu dostępnych na rynku produktów ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby zapewnić...

Reklama