Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Style architektoniczne, które musisz znać!

Dodano:

Stylem architektonicznym nazywamy zorganizowany porządek estetyczny i konstrukcyjny, który pozwala przyporządkować dany budynek do określonego nurtu. Stylistyka zależeć będzie zarówno od okresu, jak i położenia geograficzne. Zastanawiasz się, jakie style architektury dominują współcześnie? Nie jesteś pewien, czym dokładnie jest modernizm? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na swoje pytania!
 

Modernizm – charakterystyka stylu


Styl modernistyczny narodził się po I wojnie światowej i trwał aż do lat 80 XX wieku. Jego najważniejszą cechą była funkcjonalność, brak ozdób oraz prostota formalna. To właśnie w modernizmie pojawiły się pierwsze próby wykorzystywania elementów konstrukcyjnych jako integralnych części projektu. Motyw ten do dzisiaj chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz.

W bryle budynków dominowały kształty prostokątne, kwadratowe oraz cylindryczne. Poszczególne części często miały charakter połączonych ze sobą modułów. Do charakterystycznych cech tego stylu należą m.in.: podstawowe formy geometryczne, płaskie dachy, brak ozdób oraz wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. W kolejnych latach został wyparty przez postmodernizm, który stanowił swoistą reakcję na brak dekoracji. W tym stylu najważniejsze stały się bowiem eksperymenty formalne. To właśnie w wielu postmodernistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się dekoracje z drewna do salonu oraz asymetryczne kształty.


Jakie nowoczesne style architektoniczne warto znać?


Jednym z ciekawszych styli architektonicznych XX wieku jest dekonstruktywizm, który stanowi jeden ze styli postmodernistycznych. Jego cechą rozpoznawczą jest multiplikacja form, które nakładają się na siebie w pozornie przypadkowy sposób. Rozwiązania bardzo często jawią się jako nieprzewidywalne i chaotyczne. Ich głównym celem jest zerwanie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami modernizmu.

Wśród istotnych tendencji warto wymienić także architekturę high-tech, która odznacza się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i inżynieryjnych. Ważnym elementem pozostaje również stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych we wnętrzach. W stylu, który narodził się w latach 70. XX wieku, elementy takie jak żaluzje elektryczne, czy baterie słoneczne stały się jedną z najważniejszych dekoracji całego założenia.


Współczesne połączenie natury i architektury

Reklama
Współcześni inwestorzy coraz chętniej w swoich projektach nawiązują do natury. Style florystyczne i organiczne znajdują wyraz w bryłach budynków, rozwiązaniach technologicznych oraz w wystroju wnętrz. Pierwsze próby stworzenia architektury organicznej pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Jej rozkwit nastąpił jednak dopiero w latach 50. i 60. Styl ten charakteryzował się płynnymi formami inspirowanymi naturą. Co więcej, architekci dbali o zachowanie odpowiednich relacji między budynkami a otoczeniem.

Jesteś miłośnikiem aranżacji wnętrz inspirowanych naturą? Ciekawym pomysłem może okazać się stosowanie naturalnych materiałów. Meble z drewna, liczne kwiaty w kamiennych donicach oraz ludowe ozdoby na komodę z odległych zakątków świata pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne wnętrze Twojego wymarzonego nowoczesnego mieszkania. Znajomość historycznych stylów architektonicznych może pomóc Ci w stworzeniu spójnego założenia, łączącego ulubioną estetykę z funkcjonalnością rozwiązań.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Umiejętności w CV – co i jak wpisać?

Aplikując na dane stanowisko, warto przemyśleć jakimi umiejętnościami, osiągnięciami i zdolnościami chcemy przekonać do siebie pracodawcę.

Artykuł sponsorowany

Czego unikać w CV?

Niemal wszyscy kandydaci uważają, że wiedzą jak stworzyć unikatowe CV. Zatem dlaczego znalezienie idealnej lub jakiejkolwiek pracy zajmuje tak dużo czasu?

Artykuł sponsorowany

Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu

Światło zapalające się, gdy wchodzimy do pomieszczenia? To możliwe, jeśli zastosujemy czujnik ruchu. Sprawdziliśmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Artykuł sponsorowany

Jaki zegarek GPS wybrać dla dziecka na Wielkanoc? O czym warto pamiętać?

Rodzic zawsze chce sprawować pełną opiekę nad dzieckiem i dbać o jego bezpieczeństwo. Wraz jednak z wiekiem dzieci stają się bardziej samodzielne i chcą np. same chodzić do szkoły lub do kolegów...

Artykuł sponsorowany

Fiolet, elegancja oraz rdza, czyli najnowsze trendy w ogrodnictwie

Nadejście wiosny to znakomity pretekst do tego, by przygotować nasz ogródek na liczne wizyty tak, by nie tylko umożliwiał wygodne spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi, ale również cieszył oko nowoczesnym wyglądem....

Artykuł sponsorowany

Wypożyczenie samochodu w Rzeszowie – poradnik krok po kroku

Wynajęcia samochodu podczas wakacji albo weekendowego wypadu, w kraju lub za granicą może okazać się bardziej korzystne dla naszego budżetu, niż podróż własnym autem.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie medyczne?

Każdemu z nas zdarza się zachorować – bez względu na wiek, dietę czy dbanie o własne zdrowie. Przytrafić nam się mogą infekcje wirusowe, kontuzje, poważniejsze schorzenia.

Artykuł sponsorowany

Plakaty do druku - na co zwracać uwagę

Plakaty są świetną formą reklamy – pod warunkiem, że są odpowiednio wykonane i wykorzystamy je w należyty sposób. Dzięki plakatom do druku nie tylko w łatwy sposób możemy dotrzeć do naszych potencjalnych...

Reklama