Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Style architektoniczne, które musisz znać!

Dodano:

Stylem architektonicznym nazywamy zorganizowany porządek estetyczny i konstrukcyjny, który pozwala przyporządkować dany budynek do określonego nurtu. Stylistyka zależeć będzie zarówno od okresu, jak i położenia geograficzne. Zastanawiasz się, jakie style architektury dominują współcześnie? Nie jesteś pewien, czym dokładnie jest modernizm? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na swoje pytania!
 

Modernizm – charakterystyka stylu


Styl modernistyczny narodził się po I wojnie światowej i trwał aż do lat 80 XX wieku. Jego najważniejszą cechą była funkcjonalność, brak ozdób oraz prostota formalna. To właśnie w modernizmie pojawiły się pierwsze próby wykorzystywania elementów konstrukcyjnych jako integralnych części projektu. Motyw ten do dzisiaj chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz.

W bryle budynków dominowały kształty prostokątne, kwadratowe oraz cylindryczne. Poszczególne części często miały charakter połączonych ze sobą modułów. Do charakterystycznych cech tego stylu należą m.in.: podstawowe formy geometryczne, płaskie dachy, brak ozdób oraz wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. W kolejnych latach został wyparty przez postmodernizm, który stanowił swoistą reakcję na brak dekoracji. W tym stylu najważniejsze stały się bowiem eksperymenty formalne. To właśnie w wielu postmodernistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się dekoracje z drewna do salonu oraz asymetryczne kształty.


Jakie nowoczesne style architektoniczne warto znać?


Jednym z ciekawszych styli architektonicznych XX wieku jest dekonstruktywizm, który stanowi jeden ze styli postmodernistycznych. Jego cechą rozpoznawczą jest multiplikacja form, które nakładają się na siebie w pozornie przypadkowy sposób. Rozwiązania bardzo często jawią się jako nieprzewidywalne i chaotyczne. Ich głównym celem jest zerwanie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami modernizmu.

Wśród istotnych tendencji warto wymienić także architekturę high-tech, która odznacza się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i inżynieryjnych. Ważnym elementem pozostaje również stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych we wnętrzach. W stylu, który narodził się w latach 70. XX wieku, elementy takie jak żaluzje elektryczne, czy baterie słoneczne stały się jedną z najważniejszych dekoracji całego założenia.


Współczesne połączenie natury i architektury

Reklama
Współcześni inwestorzy coraz chętniej w swoich projektach nawiązują do natury. Style florystyczne i organiczne znajdują wyraz w bryłach budynków, rozwiązaniach technologicznych oraz w wystroju wnętrz. Pierwsze próby stworzenia architektury organicznej pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Jej rozkwit nastąpił jednak dopiero w latach 50. i 60. Styl ten charakteryzował się płynnymi formami inspirowanymi naturą. Co więcej, architekci dbali o zachowanie odpowiednich relacji między budynkami a otoczeniem.

Jesteś miłośnikiem aranżacji wnętrz inspirowanych naturą? Ciekawym pomysłem może okazać się stosowanie naturalnych materiałów. Meble z drewna, liczne kwiaty w kamiennych donicach oraz ludowe ozdoby na komodę z odległych zakątków świata pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne wnętrze Twojego wymarzonego nowoczesnego mieszkania. Znajomość historycznych stylów architektonicznych może pomóc Ci w stworzeniu spójnego założenia, łączącego ulubioną estetykę z funkcjonalnością rozwiązań.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jakie mięso nie uczula psa? Wszystko, co warto wiedzieć

Wybór odpowiedniego mięsa dla psa jest kluczowy, zwłaszcza gdy nasz Pupil ma alergie pokarmowe. Właściwa dieta może zapobiec wielu problemom zdrowotnym, takim jak alergie skórne. W tym artykule omówimy, jakie mięso najmniej...

Artykuł sponsorowany

Poznaj 4 pomysły na spontaniczny wyjazd wakacyjny

Chcesz wybrać się na spontaniczny city break? Odkryj piękne, polskie miasta! Wyrusz na podróżniczy podbój znanych i tych mniej popularnych miejscowości, które mają do zaoferowania ciekawe atrakcje i klimatyczne zakątki.

Artykuł sponsorowany

Co na stawy dla psa?

Problemy ze stawami u psów są częstym wyzwaniem, szczególnie u ras dużych i szybko rosnących. Właściwa opieka, dieta i suplementacja mogą znacząco wpłynąć na zdrowie stawów naszych czworonożnych przyjaciół. W tym artykule...

Artykuł sponsorowany

Elektryczne kominki w domach bez komina - Alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka w swoim domu, który stworzy przytulną atmosferę i doda wnętrzom wyjątkowego charakteru. Jednak nie każdy dom jest wyposażony w komin, co stanowi poważne ograniczenie dla instalacji...

Artykuł sponsorowany

Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Karmienie szczeniaka to jeden z najważniejszych aspektów opieki nad młodym psem. Odpowiednia dieta wpływa na zdrowie, rozwój i samopoczucie psa. W tym artykule omówimy wady i zalety różnych metod karmienia, przedstawimy wskazówki...

Artykuł sponsorowany

Dieta dla kota chorego na nerki - czym karmić pupila, a czego unikać?

Niewydolność nerek u kotów to poważne schorzenie wymagające specjalistycznej diety. Odpowiednie żywienie pomaga w kontrolowaniu objawów, spowalnia progresję choroby i poprawia jakość życia zwierzęcia.

Artykuł sponsorowany

Hotel z basenem i SPA jako idealny pomysł na relaksujący weekend – dlaczego warto?

Myśląc o idealnym sposobie na oderwanie się od codzienności, często przychodzi nam na myśl wizja relaksującego weekendu w otoczeniu luksusu i komfortu. Hotel z basenem i SPA w cudownej scenerii to zdecydowanie...

Artykuł sponsorowany

Stolica rodzinnej zabawy. Jak Rabkoland rozwinął skrzydła

Trudno znaleźć drugi taki park rozrywki w Polsce, który w ciągu ostatnich lat, tak spektakularnie rozwinął skrzydła i przeszedł olbrzymią metamorfozę. Rabkoland to dziś rodzinne miejsce oferujące zabawę i edukację, jednocześnie pozwalające...

Reklama