Modernizm – charakterystyka stylu
Styl modernistyczny narodził się po I wojnie światowej i trwał aż do lat 80 XX wieku. Jego najważniejszą cechą była funkcjonalność, brak ozdób oraz prostota formalna. To właśnie w modernizmie pojawiły się pierwsze próby wykorzystywania elementów konstrukcyjnych jako integralnych części projektu. Motyw ten do dzisiaj chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz.
W bryle budynków dominowały kształty prostokątne, kwadratowe oraz cylindryczne. Poszczególne części często miały charakter połączonych ze sobą modułów. Do charakterystycznych cech tego stylu należą m.in.: podstawowe formy geometryczne, płaskie dachy, brak ozdób oraz wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. W kolejnych latach został wyparty przez postmodernizm, który stanowił swoistą reakcję na brak dekoracji. W tym stylu najważniejsze stały się bowiem eksperymenty formalne. To właśnie w wielu postmodernistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się dekoracje z drewna do salonu oraz asymetryczne kształty.
Jakie nowoczesne style architektoniczne warto znać?
Jednym z ciekawszych styli architektonicznych XX wieku jest dekonstruktywizm, który stanowi jeden ze styli postmodernistycznych. Jego cechą rozpoznawczą jest multiplikacja form, które nakładają się na siebie w pozornie przypadkowy sposób. Rozwiązania bardzo często jawią się jako nieprzewidywalne i chaotyczne. Ich głównym celem jest zerwanie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami modernizmu.
Wśród istotnych tendencji warto wymienić także architekturę high-tech, która odznacza się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i inżynieryjnych. Ważnym elementem pozostaje również stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych we wnętrzach. W stylu, który narodził się w latach 70. XX wieku, elementy takie jak żaluzje elektryczne, czy baterie słoneczne stały się jedną z najważniejszych dekoracji całego założenia.
Współczesne połączenie natury i architektury
Jesteś miłośnikiem aranżacji wnętrz inspirowanych naturą? Ciekawym pomysłem może okazać się stosowanie naturalnych materiałów. Meble z drewna, liczne kwiaty w kamiennych donicach oraz ludowe ozdoby na komodę z odległych zakątków świata pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne wnętrze Twojego wymarzonego nowoczesnego mieszkania. Znajomość historycznych stylów architektonicznych może pomóc Ci w stworzeniu spójnego założenia, łączącego ulubioną estetykę z funkcjonalnością rozwiązań.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz