Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

ZTM wprowadza kolejne przystanki "na żądanie". Będzie ich łącznie 400

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Od 1 sierpnia kolejnych 195 przystanków zyska status „na żądanie”. Dla 5 przystanków przywrócony zostanie status przystanku „stałego”. W sumie od następnego miesiąca w Rzeszowie obowiązywać będzie łącznie 400 przystanków „na żądanie”.

Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie z dniem 1 sierpnia br. wprowadza kolejny etap przystanków „na żądanie” obejmujący 195 przystanków. Dla 5 przystanków przywrócony zostanie status każdorazowego zatrzymania się. Decyzję taką podjęto na podstawie danych dotyczących wielkości wymiany Pasażerów na tych przystankach. „Stałe” znów będą przystanki: Krakowska Dworzysko 13, Krakowska Dworzysko 16, Lubelska Os. Ogrody 09, Lubelska Os. Ogrody 10 oraz Lwowska / Cienista 07.

Pierwszy etap przystanków „na żądanie” wprowadzono w Rzeszowie z dniem 1 marca 2022 r. Status ten zyskały przystanki o niskim poziomie wykorzystania, te oddalone od centrum miasta, przystanki na terenach przemysłowych o bardzo zróżnicowanym wykorzystaniu dobowym (duże w godzinach szczytu, poza szczytem prawie zerowe) oraz przystanki na słabo- i niezurbanizowanych odcinkach dróg.
Reklama
- Celem tej inicjatywy było m.in. przyspieszenie czasu przejazdu autobusów (dzięki temu, że zatrzymują się tylko na przystankach „stałych” oraz tych, na których pasażer zasygnalizuje kierowcy konieczność zatrzymania się) – tłumaczy ZTM w Rzeszowie.

Zatrzymanie i wymiana pasażerska na przystankach „na żądanie” będzie odbywała się po wcześniejszym zasygnalizowaniu przesz pasażera takiej potrzeby. Osoba chcąca wsiąść do autobusu powinna stać w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz odpowiednio wcześniej dać kierowcy znak, wyraźnie i zdecydowanie podnosząc rękę. Z kolei pasażer, który chce wysiąść na przystanku „na żądanie” powinien, najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku, wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop”. Osoby niepełnosprawne ruchowo, niewidome i niedowidzące oczekiwać powinny na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu. Kierowca autobusu, widząc taką osobę, musi się zatrzymać.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Mieszkańcy pozostaną bez wglądu do informacji o przyszłych inwestycjach

RZESZÓW. Projekt w przyszłości może powrócić na Sale sesyjną.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa w 2020 roku z wydatkami na poziomie 1,67 mld zł. Prawie 350 mln przeznaczą na inwestycje

RZESZÓW. Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie w pierwszej kolejności zaprezentowany radnym podczas najbliższej sesji rady Miasta, która odbędzie się 19 listopada.

Rzeszów

Wiedeńskie rozwiązania na ulicach Rzeszowa. Będzie nowy system sygnalizacji świetlnych

RZESZÓW. Rozwiązanie zostanie wdrożone najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Kiedy zniknie ogrodzenie na działce przy Kwadracie Kultury?

RZESZÓW. „W tej chwili trwa wycena tych działek i w styczniu będzie to wszystko załatwione” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą wyjechać na studia do Chin

RZESZÓW. Do 4 grudnia na Politechnice Rzeszowskiej trwa nabór chętnych na studia w Chinach. 

Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Wykonawcę linii kolejowej na lotnisko poznamy w grudniu

RZESZÓW. Zdaniem wicemarszałek województwa podkarpackiego Podmiejską Koleją Aglomeracyjną pojedziemy już w 2022 roku.

Rzeszów

PGE Energia Ciepła rozpoczęła negocjacje ws. odbioru odpadów. Ucierpią portfele mieszkańców?

RZESZÓW. Rozpoczynają się negocjacje podmiotów, które w 2020 roku będą mogły dostarczać odpady niesegregowane do spalarni PGE.

Rzeszów

Startuje 19. edycja Szlachetnej Paczki. Sprawdź, o której wyruszy marsz w Rzeszowie

RZESZÓW. Już w najbliższą sobotę 16 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawią się historie tysięcy rodzin z całej Polski.

Reklama