Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz zasłużony pracownik Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Był rektorem uczelni w latach 1987-1990, 1990-1993, 1996-1999.

„Odszedł od nas wybitny uczony, wychowawca wielu pokoleń studentów.” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez władze uczelni na stronie internetowej Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Stanisław Kuś urodził się 1 lutego 1925 r. w Rzeszowie. Ukończył Liceum Matematyczno-Fizyczne w Rzeszowie, a następnie studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
W 1957 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W roku 1969 uzyskał w Politechnice Warszawskiej stopień naukowy doktora habilitowanego.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974, a w 1990 został mianowany profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej, z którą związany był od 1976 roku jako profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i przez trzy kadencje rektor tej Uczelni. 

Profesor Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów znanych obiektów  w Polsce i za granicą, m.in. Hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku (1961-1972), 5 hal AWF w Warszawie (1961-1964), Stadionu Narodowego w Aleppo (75 000 widzów), sprężonej części podziemnej hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach (1959-1972), hal widowiskowych w Zgorzelcu, Koninie, Puławach i Rzeszowie, zespołu obiektów sportowych MOSiR w Rzeszowie i hali „Podpromie” w Rzeszowie.
Reklama
Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynierskich Profesora było także wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Jest autorem dwóch i współautorem 10 monografii oraz książek technicznych, ponad 300 artykułów, referatów naukowych  i technicznych oraz 10 norm budowlanych. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.

Jest także laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa w 1997 (za całokształt działalności naukowo-dydaktycznej, technicznej oraz wkład w rozwój rzeszowskiego ośrodka akademickiego), oraz laureatem kilkudziesięciu nagród i odznaczeń za działalność naukową, zawodowa i społeczną.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na tarczy po tie-breaku. Asseco Resovia notuje kolejną porażkę

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali kolejne spotkanie w PlusLidze. 

Rzeszów

Przetarg na budowę kładek rowerowych unieważniony przez „problemy natury technicznej”

RZESZÓW. Jeżeli do końca tego roku inwestycja nie będzie zrealizowana, to dofinansowanie unijne przepadnie.

Rzeszów

Porozumienie ws. przekazania Zamku Lubomirskich dla miasta zostanie podpisane w lutym?

RZESZÓW. Wiceminister sprawiedliwości ogłosił, że umowa, mówiąca o przekazaniu dla miasta Zamku Lubomirskich, zostanie podpisana do końca lutego.

Rzeszów

Zmiany w ekipie Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Z ekipą z Rzeszowa żegna się Piotr Gruszka, pierwszy szkoleniowiec drużyny.

Rzeszów

Defibrylatory AED znalazły się w rzeszowskiej przestrzeni miejskiej

RZESZÓW. Defibrylator AED znajdziemy na przystanku autobusowym MPK Piłsudskiego 03 oraz w autobusie komunikacji miejskiej o numerze taborowym 100.

Rzeszów

"Czarny Bez" z Rzeszowa powalczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020

RZESZÓW. Z tej okazji do Rzeszowa przyjedzie Rob McBride – miłośnik drzew, reporter BBC i ambasador Konkursu Europejskie Drzewo Roku.

Rzeszów

Na prywatnej posesji w Rzeszowie ujawniono krajankę tytoniową o wartość 63 tys. zł

RZESZÓW.  Pomieszczeniach budynku strażnicy graniczni ujawnili 8 worków wypełnionych nielegalną krajanką tytoniową.

Reklama