Rzeszów - Środa, 02.10.2024
Reklama

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz zasłużony pracownik Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Był rektorem uczelni w latach 1987-1990, 1990-1993, 1996-1999.

„Odszedł od nas wybitny uczony, wychowawca wielu pokoleń studentów.” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez władze uczelni na stronie internetowej Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Stanisław Kuś urodził się 1 lutego 1925 r. w Rzeszowie. Ukończył Liceum Matematyczno-Fizyczne w Rzeszowie, a następnie studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
W 1957 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W roku 1969 uzyskał w Politechnice Warszawskiej stopień naukowy doktora habilitowanego.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974, a w 1990 został mianowany profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej, z którą związany był od 1976 roku jako profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i przez trzy kadencje rektor tej Uczelni. 

Profesor Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów znanych obiektów  w Polsce i za granicą, m.in. Hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku (1961-1972), 5 hal AWF w Warszawie (1961-1964), Stadionu Narodowego w Aleppo (75 000 widzów), sprężonej części podziemnej hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach (1959-1972), hal widowiskowych w Zgorzelcu, Koninie, Puławach i Rzeszowie, zespołu obiektów sportowych MOSiR w Rzeszowie i hali „Podpromie” w Rzeszowie.
Reklama
Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynierskich Profesora było także wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Jest autorem dwóch i współautorem 10 monografii oraz książek technicznych, ponad 300 artykułów, referatów naukowych  i technicznych oraz 10 norm budowlanych. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.

Jest także laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa w 1997 (za całokształt działalności naukowo-dydaktycznej, technicznej oraz wkład w rozwój rzeszowskiego ośrodka akademickiego), oraz laureatem kilkudziesięciu nagród i odznaczeń za działalność naukową, zawodowa i społeczną.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

3-miesięczny areszt dla nożownika z Nowego Miasta

RZESZÓW. Zarzut usiłowania rozboju usłyszał 24-latek, który grożąc nożem żądał pieniędzy od kilku przypadkowych osób na Nowy Mieście. Mężczyzna spędzi 3 miesiące w areszcie. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do...

Rzeszów

Sukces Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Kolegum Nauk Medycznych UR uzyskało certyfikat ośrodka referencyjnego ISPAD dla KNM UR.

Rzeszów

Ciało 57-latka na klatce w bloku przy ul. Krakowskiej

RZESZÓW. W jednym z bloków przy ul. Krakowskiej znaleziono ciało 57-letniego mieszkańca Rzeszowa. Lekarz stwierdził jego zgon. Policjanci zatrzymali 36-letniego syna zmarłego.

Rzeszów

Nowe połącznie z Jasionki. Od listopada polecimy do Holandii

RZESZÓW. Nowy przewoźnik, Wizz Air wchodzi do Jasionki uruchomiając już tej jesieni połączenia z Rzeszowa do Eindhoven. Pierwsze loty już w listopadzie.

Rzeszów

"Żądamy zakończenia plandemii!". W sobotę manifestacja koronsceptyków w Rzeszowie

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się manifestacja pod hasłem „Obrony Wolności w Polsce.”.

Rzeszów

Nowe Miasto: 24-latek groził nożem przechodniom i żądał pieniędzy

RZESZÓW. Nożownika obezwładnił kurier - który również został przesz niego zaatakowany - i przekazał go Policji.

Rzeszów

WSIiZ zainaugurowała nowy rok akademicki

RZESZÓW. Pond 6000 studentów rozpoczęło naukę na studiach I i II stopnia oraz na studiach dyplomowych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Koronawirus w Katedrze Rzeszowskiej. 6 osób zakażonych

RZESZÓW. U 6 osób z Katedry Rzeszowskiej potwierdzono obecność koronawirusa. Chodzi o 3 księży i 3 siostry zakonne.

Reklama