Rzeszów - Poniedziałek, 30.09.2024
Reklama

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz zasłużony pracownik Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Był rektorem uczelni w latach 1987-1990, 1990-1993, 1996-1999.

„Odszedł od nas wybitny uczony, wychowawca wielu pokoleń studentów.” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez władze uczelni na stronie internetowej Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Stanisław Kuś urodził się 1 lutego 1925 r. w Rzeszowie. Ukończył Liceum Matematyczno-Fizyczne w Rzeszowie, a następnie studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
W 1957 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W roku 1969 uzyskał w Politechnice Warszawskiej stopień naukowy doktora habilitowanego.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974, a w 1990 został mianowany profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej, z którą związany był od 1976 roku jako profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i przez trzy kadencje rektor tej Uczelni. 

Profesor Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów znanych obiektów  w Polsce i za granicą, m.in. Hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku (1961-1972), 5 hal AWF w Warszawie (1961-1964), Stadionu Narodowego w Aleppo (75 000 widzów), sprężonej części podziemnej hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach (1959-1972), hal widowiskowych w Zgorzelcu, Koninie, Puławach i Rzeszowie, zespołu obiektów sportowych MOSiR w Rzeszowie i hali „Podpromie” w Rzeszowie.
Reklama
Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynierskich Profesora było także wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Jest autorem dwóch i współautorem 10 monografii oraz książek technicznych, ponad 300 artykułów, referatów naukowych  i technicznych oraz 10 norm budowlanych. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.

Jest także laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa w 1997 (za całokształt działalności naukowo-dydaktycznej, technicznej oraz wkład w rozwój rzeszowskiego ośrodka akademickiego), oraz laureatem kilkudziesięciu nagród i odznaczeń za działalność naukową, zawodowa i społeczną.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowoczesny rezonans magnetyczny w szpitalu przy ul. Rycerskiej

RZESZÓW. W Szpitalu Miejskim im. Jana Pawła II w Rzeszowie otwarto nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Pracownia posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Powstała dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rzeszów

Ruszyła rozbudowa drogi z Rzeszowa do Jasionki. Wbito symboliczną łopatę

RZESZÓW. Inwestycję za ponad 124 mln zł realizuje firma Budimex S.A.

Rzeszów

Dodatkowe pieniądze w budżecie Rzeszowa na projekty trzech inwestycji

RZESZÓW. Na wniosek Konrada Fijołka prezydenta Rzeszowa rada miasta zarezerwowała dodatkowe pieniądze w budżecie miasta na trzy ważne inwestycje.

Rzeszów

Budowa nowej szkoły i przedszkola przy ul. Kwiatkowskiego na finiszu

RZESZÓW. Obiekt ma być gotowy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023. Będzie tam miejsce dla 450 uczniów i 300 przedszkolaków.

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Reklama