Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
fot. Materiały prasowe Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz zasłużony pracownik Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Był rektorem uczelni w latach 1987-1990, 1990-1993, 1996-1999.

„Odszedł od nas wybitny uczony, wychowawca wielu pokoleń studentów.” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez władze uczelni na stronie internetowej Politechniki Rzeszowskiej.

Prof. Stanisław Kuś urodził się 1 lutego 1925 r. w Rzeszowie. Ukończył Liceum Matematyczno-Fizyczne w Rzeszowie, a następnie studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
W 1957 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. W roku 1969 uzyskał w Politechnice Warszawskiej stopień naukowy doktora habilitowanego.

Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974, a w 1990 został mianowany profesorem zwyczajnym Politechniki Rzeszowskiej, z którą związany był od 1976 roku jako profesor, kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i przez trzy kadencje rektor tej Uczelni. 

Profesor Stanisław Kuś jest autorem i współautorem wielu projektów znanych obiektów  w Polsce i za granicą, m.in. Hali sportowo-widowiskowej „Olivia” w Gdańsku (1961-1972), 5 hal AWF w Warszawie (1961-1964), Stadionu Narodowego w Aleppo (75 000 widzów), sprężonej części podziemnej hali widowiskowo-sportowej „Spodek” w Katowicach (1959-1972), hal widowiskowych w Zgorzelcu, Koninie, Puławach i Rzeszowie, zespołu obiektów sportowych MOSiR w Rzeszowie i hali „Podpromie” w Rzeszowie.
Reklama
Jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynierskich Profesora było także wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie.

Jest autorem dwóch i współautorem 10 monografii oraz książek technicznych, ponad 300 artykułów, referatów naukowych  i technicznych oraz 10 norm budowlanych. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa.

Jest także laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa w 1997 (za całokształt działalności naukowo-dydaktycznej, technicznej oraz wkład w rozwój rzeszowskiego ośrodka akademickiego), oraz laureatem kilkudziesięciu nagród i odznaczeń za działalność naukową, zawodowa i społeczną.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ruszyła budowa miejskiej plaży nad Wisłokiem [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pod koniec września rozpoczęły się prace przy zagospodarowaniu terenu na prawym brzegu Wisłoka, w rejonie zapory. Powstaje tam zapowiadana od dawna miejska plaża z drewnianymi podestami, ławkami, leżakami i parkletami.

Rzeszów

"Dzień Seniora" z rzeszowskim oddziałem ZUS. Porady, wykłady, prelekcje i inne atrakcje

RZESZÓW. W najbliższy piątek, 11 października w Centrum Innowacji Miejskich – URBAN LAB, przy ul. 3 Maja 13 w Rzeszowie odbędzie się rzeszowska edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej przesz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wydarzenie...

Rzeszów

Jasionka znów z rekordem - ponad 127 tys. pasażerów we wrześniu. Wkrótce rusza nowe połączenie

RZESZÓW/JASIONKA. - To najlepszy dziewiąty miesiąc roku w historii lotniska, z wynikiem wyższym o 11 procent od ubiegłorocznego (115 tys.) – informuje Waldemar Mazgaj, rzecznik prasowy lotniska.

Rzeszów

Rewitalizacja części Parku Sybiraków. Będzie m.in. nowy plac zabaw i więcej zieleni

RZESZÓW. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Powstaje Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP). Jakie są jego założenia?

RZESZÓW. W związku z rekomendacjami wypracowanymi podczas Rzeszowskiego Panelu Klimatycznego przyspieszają prace nad SUMP (ang. Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to dokument strategiczny, dotyczący zagadnień związanych z szerokorozumianym transportem i mobilnością w...

Rzeszów

Koszykarze Resovii część meczów zagrają w hali Podpromie

RZESZÓW. Hala sportowa na Podpromiu została wyposażona m.in. w nową podłogę i kosze najazdowe.

Rzeszów

Pędził prawie 190 km/h drogą ekspresową S19. Policja wlepiła mu wysoki mandat

RZESZÓW. 4 tys. zł mandatu i 14 punktów karnych – taką karę nałożono na 49-letniego kierowcę volkswagena touran, który jechał ekspresówką z prędkością prawie 190 km/h.

Reklama