Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Złe informacje dla Ratusza ws. powiększenia Rzeszowa, choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz interweniuje w sprawie poszerzenia miasta po opinii wojewody i projekcie uchwały Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rozmowy nie poszły po myśli władz miasta, jednak jest światełko w tunelu. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenia rządu.

Przypominamy, że zgodnie z założeniami Ratusza, Rzeszów miał się powiększyć o osiem sołectw. Mowa o Malawie, Pogwizdowie Nowym, Racławówce Doły, Tajęcinie, części Trzebowniska, Jasionce, Zaczerniu oraz Nowej Wsi. Łączny obszar proponowany do włączenia do Rzeszowa wynosi 5,5 tys. ha. Wg. danych MSWiA nowymi obywatelami stolicy innowacji zostałoby 14390 osób.

Najpierw wojewoda podkarpacki i MSWiA

Komplikuje się sprawa kolejnego poszerzenia Rzeszowa. Najpierw negatywna opinia wypłynęła od wojewody podkarpackiego: „Władze Rzeszowa niezmiennie wskazują, że przyłączenie obszarów ww. sołectw do miasta Rzeszowa stanowi konsekwencje realizowanych dążeń do rozwoju terytorialnego miasta, a te z kolei wynikają z przyjętych przez władze Rzeszowa strategii i programów. O ile więc ww. działania można uznać za planowane(…), o tyle wątpliwości budzi zauważalna przypadkowość w kolejno składanych propozycjach zmian terytorialnych” – czytamy w opinii Ewy Leniart.

Później, za głosem wojewody podkarpackiego, poszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które również -lekko mówiąc- niezbyt przychylnie przyjęło kolejny projekt powiększenia granic Rzeszowa. 11 lipca br., kiedy MSWiA wydało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Podobnie jak wcześniejsza opinia wojewody, ta również w całości została negatywnie zaopiniowana. Żadna z proponowanych zmian terenu nie uzyskała zielonego światła.
Reklama
Wizyta w Warszawie również bezskuteczna?

O wadze problemu stanowi fakt, że w sprawie postanowiono interweniować na samej górze, aby przypadkiem projekt uchwały nie został beznamiętnie przegłosowany podczas posiedzenia rządu. Początkowo zapowiadano wizytę w siedzibę MSWiA prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca, jednak w ostatniej chwili na posiedzenie wspólne Komisji Rządu i Samorządu Terytorialnego pojechał sekretarz miasta, Marcin Stopa. Towarzyszyli mu przedstawiciele sołectw, które z miłą chęcią zostałyby włączone do granic stolicy innowacji. Mowa o Malawie, Racławówce Doły i Pogwizdowie Nowym.

„Przekonywaliśmy, że polityka prezydenta, jeśli chodzi o poszerzenie Rzeszowa, była efektywna, bo miasto rzeczywiście bardzo przez te ostatnie 10-15 lat się rozwinęło” – mówił Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Komisja, odpowiedzialna za opiniowanie uchwał, wysłuchała rzecz jasna stanowiska sekretarza oraz przedstawicieli sołectw, jednak w głównej mierze pod uwagę wzięto decyzje wojewody podkarpackiego oraz konsultacje przeprowadzone w poszczególnych gminach. Mimo niezbyt pozytywnych rozmów, patrząc z perspektywy polityki miasta, to jednak sprawa nie jest przesądzona. Wszystko zależy od posiedzenia rządu.

„Rząd ma się zebrać pod koniec lipca. Niewykluczone, że to jeszcze potrwa. My będziemy cały czas walczyć i przekonywać, że to jest słuszna koncepcja rozwoju miasta” – dodaje Maciej Chłodnicki.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

32-latka z Rzeszowa z papierosami bez akcyzy. W trakcie przeszukania jej domu znaleziono także marihuanę

RZESZÓW. Szacunkowa wartość ujawnionej kontrabandy wynosi łącznie ok. 50 tys. zł.

Rzeszów

Darmowe bilety dla dzieci i młodzieży. Co zrobić, aby przedłużyć ulgę?

RZESZÓW. Aby starać się ponownie o prawo do ulgi należy przedstawić te same dokumenty co w poprzednim roku.

Rzeszów

Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem na ul. Batorego. Informacje dla kierowców i pieszych

RZESZÓW. W poniedziałek, od godz. 10.00 rozpocznie się rozbiórka wiaduktu przy ul. Batorego w Rzeszowie.

Rzeszów

Linia nr 50 nie zostanie przywrócona. Powodem są problemy na jednym z remontowanych odcinków

RZESZÓW. W związku z przeciągającymi się pracami na jednym z odcinków, mieszkańcy Zalesiu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Reklama