Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Linia nr 50 nie zostanie przywrócona. Powodem są problemy na jednym z remontowanych odcinków

RZESZÓW. W związku z przeciągającymi się pracami na jednym z odcinków, mieszkańcy Zalesiu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Rzeszów

Co dalej z wiaduktem łączącym ul. Hoffmanowej z ul. Wyspiańskiego?

RZESZÓW. Pojawiła się koncepcja zakładająca przejazd od ul. Pułaskiego.

Rzeszów

2 września zamykają przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego. Sprawdź zmiany w komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 2 września przejazd pod wiaduktem na ul. Batorego będzie niedostępny dla kierowców. 

Rzeszów

Trzy firmy chcą dostarczyć dla Rzeszowa 40 autobusów. Jest szansa na podpisanie umowy

RZESZÓW. Jest jedna oferta, która odpowiada wymaganiom finansowym ratusza.

Rzeszów

Teren w rejonie ul. Lawendowej i ul. Daliowej uratowany przed zabudową

RZESZÓW. Zagospodarowanie przewiduje tereny zielone i tak też pozostanie.

Rzeszów

ZTM przywraca kursowanie autobusu linii nr 50 na Zalesiu

RZESZÓW. Od 2 września br. przywrócona zostaje linia nr 50 na os. Zalesie.

Rzeszów

Jest zgoda na zamianę działek z deweloperem. Andrzej Dec: „Znowu Hartbex dostanie znacznie więcej”

RZESZÓW. Łącznie miasto oddało 3,3 ha terenu, natomiast Hartbex przekazał 2,6 ha.

Reklama