Rzeszów - Sobota, 11.01.2025
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PiS o inwestycjach w Rzeszowie. Nie obyło się bez „przytyku” w stronę władz miasta

RZESZÓW. Poruszono m.in. temat obwodnicy południowej i budowy Sądu Okręgowego

Rzeszów

Rzeszów Business Run 2019. Będą utrudnienia w ruchu i zmiany tras autobusów miejskich

RZESZÓW. Już za kilka dni ulicami Rzeszowa przebiegnie Rzeszów Business Run 2019. 3,5 km trasą pobiegnie około 150 drużyn. 

Rzeszów

78 zarzutów usłyszały trzy osoby podejrzane o wyłudzenia telefonów komórkowych

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec zatrzymanych areszt tymczasowy.

Rzeszów

Policyjne podsumowanie wakacji: 419 wypadków, 36 ofiar śmiertelnych

RZESZÓW, PODKARPACIE. Więcej wypadków, więcej rannych i ofiar śmiertelnych - taki jest bilans wakacyjnych miesięcy w 2019 roku.

Rzeszów

310 mln zł na drogi powiatowe i gminne. 260 zadań z dofinansowaniem

RZESZÓW, PODKARPACIE. O wynikach naboru poinformowano na konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. 

Rzeszów

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Reklama