Rzeszów - Niedziela, 19.01.2025
Reklama

Zielone światło dla budowy nowoczesnego punktu zbiórki odpadów

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Na osiedlu Zwięczyca ma powstać trzeci w mieście Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Miasto chce wyposażyć go w ścieżkę edukacyjną oraz punkt renowacji mebli.

Podczas wtorkowej sesji miejscy radni dali zielone światło dla pozyskania działki na budowę punktu. To tereny o powierzchni prawie 2,5 ha w rejonie ul. Żołnierzy 9 Dywizji Piechoty, czyli drogi łączącej ulicę Podkarpacką z drogą ekspresową S19. Działki są własnością Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Urząd Miasta Rzeszowa chce je pozyskać nieodpłatnie, a dzięki decyzji radnych będzie mógł rozpocząć procedurę.

- Pozyskanie tej nieruchomości pozwoli zrealizować PSZOK w zachodniej części miasta. Dzięki temu mieszkańcy takich osiedli, jak chociażby Baranówka, Krakowska Południe, Kotuli czy Kmity nie będą już musieli jeździć do punktów działających na prawym brzegu Wisłoka – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Na nowy punkt miasto chce pozyskać zewnętrzną dotację. – Ma to być nowoczesny punkt, wyposażony m.in. w interaktywne centrum edukacji ekologicznej, czy punkt renowacji starych mebli. Te, które zostaną przywiezione przez jednego mieszkańca, inny po naprawach będzie mógł zabrać do siebie – mówi Jolanta Kaźmierczak.  
Reklama
Obecnie w Rzeszowie działają dwa takie punkty – przy ul. Ciepłowniczej i al. Sikorskiego. Rocznie przyjmuje się w nich około 10 tysięcy ton odpadów. Mieszkańcy przywożą tu śmieci, których nie można wyrzucać bezpośrednio do kubłów na osiedlach.

- To m.in. meble, zużyty sprzęt elektroniczny, pozostałości po budowach, czy przeterminowane lekarstwa albo farby. Olbrzymią część stanowią odpady zielone, głównie po koszeniu trawników. Wykorzystujemy je do produkcji kompostu. Z pozostałych odpadów odzyskujemy natomiast surowce wtórne. To, co nie nadaje się do powtórnego wykorzystania i przetworzenia trafia do spalarni – tłumaczy Sławomir Progorowicz, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dofinansowania małej retencji dla mieszkańców. Jest zgoda radnych

RZESZÓW. Rzeszowscy radni poparli wniosek prezydenta Fijołka odnośnie wprowadzenia w mieście systemu dopłat do inwestycji związanych z retencją wód opadowych.

Rzeszów

Prezydent Fijołek przedstawił założenia przyszłorocznego budżetu miasta

RZESZÓW. Ponad 1,76 mld zł ma wynieść przyszłoroczny budżet Rzeszowa, którego główne założenia przedstawił prezydent Fijołek podczas wczorajszej sesji rady miasta. Duży nacisk położono na edukację, sport i miejską zieleń.

Rzeszów

ROBO-motion w Rzeszowie. Będą walki robotów, line followery i roboty sumo

RZESZÓW. Największe w kraju zawody robotów znów w Rzeszowie. Tegoroczna edycja ROBO-motion zagości 28 listopada na terenie Hali Podpromie. Uczestnicy zmierzą się w ośmiu kategoriach, podzielonych na 17 konkurencji.

Rzeszów

Rzeszów będzie miał 166 nowych wysokich drzew

RZESZÓW. Rozpoczęły się jesienne nasadzenia drzew na terenie miasta. To głównie rodzime gatunki: dęby, lipy i brzozy.

Rzeszów

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

RZESZÓW.  Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Rzeszów

Podwyżki dla miejskich urzędników

RZESZÓW. Od grudnia br. Ratusz wprowadza podwyżki dla najmniej zarabiających oraz najbardziej zaangażowanych pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych.

Rzeszów

Jechał przez miasto ponad 140 km/h. Był pod wpływem alkoholu

RZESZÓW. 143 km/h to prędkość bmw pędzącego wczoraj ulicą Sikorskiego, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 21-letni kierowca auta był pod wpływem alkoholu, a samochód miał niesprawne hamulce.

Rzeszów

Fundacja Felineus znów walczy o "zwierzakobusa"

Do 16 grudnia można wesprzeć fundację Felineus w jej staraniach o otrzymanie  zwierzakobusa, specjalnego pojazdu do przewożenia chorych czworonogów. Wystarczy złotówka.

Reklama