Rzeszów - Środa, 08.01.2025
Reklama

Zespół PRz Racing Team zaprezentował nowy bolid PMT-03

Dodano:

fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
fot. Beata Motyka, Politechnika Rzeszowska
RZESZÓW. Zespół PRz Racing Team 20 lutego br. oficjalnie zaprezentował swoją najnowszą konstrukcję PMT-03. To już trzeci bolid wyścigowy w warsztacie, którego projekt w zeszłym roku wywalczył dla zespołu drugie miejsce w kategorii Business Presentation podczas zawodów Formula Student Virtual Event 2020. 

PRz Racing Team jako Studenckie Koło Naukowe na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej funkcjonuje od 2013 r. Opiekunem koła jest dr inż. Piotr Strojny. Zespół wyścigowy co roku przygotowuje się do interdyscyplinarnych zawodów międzynarodowych Formuła Student odbywających się na torach F1. Od początku swojej działalności zbudował trzy autorskie konstrukcje bolidów wyścigowych. Wystartowały one dotychczas w ośmiu europejskich edycjach zawodów, m.in. na torach Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier, Holandii czy Hiszpanii, oraz w amerykańskiej edycji zawodów online. Każdy kolejny bolid ma za zadanie podnieść wiedzę i kompetencje, co przekłada się na zwiększenie zaawansowania technologicznego. 

Trzy zbudowane przez zespół konstrukcje kwalifikują się jako bolidy klasyfikacji spalinowej, o maksymalnej regulaminowej pojemności 710 cm3. Silnik zastosowany w najnowszym bolidzie osiąga 85KM, prędkość 100 km/h bolid osiąga w około 4 s. Jednym z głównych celów konstrukcyjnych trzeciego bolidu była minimalizacja masy całkowitej. Samochód waży 215 kg, czyli w porównaniu z poprzednią konstrukcją całkowitą masę pojazdu zredukowano o 20 kg. Aby zrealizować ten cel, zespół zastosował takie materiały, jak wytrzymałe stopy aluminium, tytan, kewlar, aramid oraz włókno węglowe. Konstrukcja nośna jest oparta na rurach ze stali chromowo-molibdenowej o zwiększonej wytrzymałości, a przy doborze zoptymalizowanych, zgodnych z regulaminem średnic oraz grubości ścianek zespół zwiększył sztywność skrętną konstrukcji dwukrotnie przy zachowaniu masy ramy poprzedniego bolidu, czyli PMT-02. W projekcie PMT-03 dużą uwagę zwrócono na poprawę właściwości jezdnych przez użycie nowych 10-calowych opon o poprawionej charakterystyce i opracowanie nowej kinematyki zawieszenia.
Reklama
Nowy samochód posiada również wiele zaawansowanych modułów pomiarowych oraz modułów przesyłu danych, dzięki czemu zespół może odczytywać parametry pracy pojazdu w czasie rzeczywistym z każdego miejsca z dostępem do Internetu za pomocą autorskich aplikacji.

Realizacja projektu zajęła 334 dni i była podzielona na trzy fazy: projektu, wykonawczą i testową. Nad konstrukcją pracowało 45 osób. W projekt zaangażowało się 50 partnerów, m.in. BorgWarner, Rofa Polska Sp. z.o.o., Omni3d, Reskart Racing: Gokarty Rzeszów, MESco SP. z.o.o., CP Trade, RQS Polska, Cadspol, Ecu Master, Lion Wrap, SpeedFloor.

PMT-03 jest w fazie przygotowania na zawody w 2021 r. W planach są starty w edycji włoskiej, holenderskiej i czeskiej Formuły Student. Obecnie studenci pracują nad najnowszą konstrukcją bolidu, który docelowo ma wystartować w zawodach w 2022 r.

 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Oto najlepsze szkoły średnie w Rzeszowie wg rankingu „Perpektywy”

RZESZÓW. Uroczyste ogłoszenie wyników 21. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019 odbyło się 10 stycznia

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej. 58-latka trafiła do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło ok. godziny 7.40 na ul. Krakowskiej.

Rzeszów

W poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim protest przeciwko rzezi dzików

RZESZÓW. Rzeź ma mieć charakter polowań zbiorowych, które rozpoczną się 12 stycznia.

Rzeszów

W poniedziałek sesja nadzwyczajna. Będą 90- i 180-dniowe bilety w komunikacji miejskiej?

RZESZÓW. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta.

Rzeszów

W szpitalu przy ul. Lwowskiej powstanie Centrum Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu

RZESZÓW. Przetarg dotyczy opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski rozpocznie testy na zwierzętach. Centrum badań powstanie w ciągu 2 lat

RZESZÓW. Wartość projektu realizowanego przez Uniwersytet Rzeszowski to 17 079 827,01 zł.

Reklama