Rzeszów - Piątek, 01.11.2024
Reklama

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Rzeszowa oraz Zbigniewa Ziobra, ministra sprawiedliwości. Rozmawiano o przyjęciu zamku przez miasto. Podano orientacyjną datę, kiedy powinny być znane szczegóły finansowe zamiany. 

Początkiem września podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich oraz oddaniu działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Konkretów było niewiele, wiemy że w zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku.

Nie mniej jednak należy podkreślić mglisty charakter poszczególnych ustaleń, jakie zawierał podpisany list intencyjny, m.in. „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia” oraz „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”. Tak przedstawiony dokument wydaje się nie być dostatecznym dowodem na jakiekolwiek działania, szczególnie w okresie przedwyborczym. 

„Staramy się o ten zamek już 12 lat. Konkretne decyzje zostały podjęte. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi. Jestem przekonany, że teraz temat nabierze szybkiego tempa działania” – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. 

Autentyczność całemu zdarzeniu miało nadać przybycie do Rzeszowa ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który przed budynkiem Sądu Okręgowego pojawił się w poniedziałkowy ranek. Minister utrzymywał wcześniej uskutecznianą retorykę. Minister mówił również o swoich osobistych skojarzeniach z budynkiem zamku. 
Reklama
„Mam pewien sentyment do tego miejsca. W mojej pamięci zawsze pozostaną opowieści mojego dziadka, oficera Wojska Polskiego, potem szefa Armii Krajowej, kontrwywiadu przemyskiego i szefa WiN-u w Przemyślu, który na tym zamku w lochach był torturowany. Mam taką nadzieję, że ten charakter tego obiektu w przyszłości będzie również uwzględniał owe bardzo trudne i ciężkie wspomnienia tysięcy ludzi, którzy w owych latach patrzyli na to miejsce jako na miejsce kaźni, miejsce ponure” – wyjaśniał Zbigniew Ziobro. 

W swoich wypowiedziach minister sprawiedliwości nawiązywał do rozmów, jakie były prowadzone w sprawie przejęcia obiektu, jednak żadnych informacji na temat finansowania zamiany oraz jakichkolwiek możliwych dat realizacji nie podano. Obecny na konferencji prasowej Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił o pracach jakie na dzień dzisiejszy trwają. 

„Po podpisaniu listu intencyjnego zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, zarówno sądu jak i nowo budowanego sądu przy ul. Dołowej. Do końca października te operaty szacunkowe będą gotowe” – tłumaczył Warchoł. 

Na szczegółowe pytanie odnośnie przyszłego podziału finansowego inwestycji oraz samej wartości przedsięwzięcia nie udzielano żadnych informacji. Pozostaje nam jedynie czekać do końca października. Informacja o operatach szacunkowych była jedyną wiadomością ściśle związaną z pracami zmierzającymi do doprowadzenia tematu do szczęśliwego zakończenia. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców

RZESZÓW. Od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku, punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy będzie działał w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Rzeszów

Latem rozpocznie się drugi etap budowy parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. W tym roku w parku zostaną stworzenie nowe strefy rekreacji i zieleni.

Rzeszów

W niedzielę Piknik Charytatywny z okazji Dnia Dziecka

RZESZÓW. Wydarzenie organizuje Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W programie atrakcje dla całych rodzin.

Rzeszów

W piątek nieczynne przystanki dla linii nr 44 i 58 w Tyczynie

W związku z remontem nawierzchni ulic w Tyczynie, nieczynne będą przystanki dla linii nr 44 i 58.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Rzeszów

Czernihów kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Czernihów został 16 miastem partnerskim Rzeszowa, piątym w Ukrainie. W poniedziałek podpisano umowę partnerską.

Rzeszów

Od wtorku ul. Grottgera otwarta dla ruchu

RZESZÓW. Od wtorku (21 czerwca) kierowcy znów będą mogli korzystać z ul. Grottgera. Przy ulicy wyznaczane będą miejsca postojowe kiss&ride.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa otwarto skwer im. Zdzisława Postępskiego

RZESZÓW. Skwer między ulicą Moniuszki a aleją Cieplińskiego nazwano imieniem Zdzisława Postępskiego – fotografa oraz pasjonata lotnictwa i wychowawcy młodzieży.

Reklama