Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zakończył się remont porodówki w szpitalu przy ul. Szopena. Otwarcie na przełomie stycznia i lutego 2024 [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Zakończyły się prace remontowe na porodówce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie. Trwa montaż wyposażenia.

Na przełomie stycznia i lutego pierwsze pacjentki będą mogły już skorzystać z nowego bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Prace remontowe w klinice już się zakończyły. Do oddziałów trafił już sprzęt medyczny jak i nie medyczny, m.in. lampy operacyjne, łóżko operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, nowoczesne medyczne zestawy nadłóżkowe, ultrasonografy, aparaty KTG oraz aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, a także nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. – Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć z nich wyposażone zostały w dwa łóżka, natomiast jedna jest jednołóżkowa. Pomieszczenia pomalowano pastelowymi kolorami. W salach pojawiły się również kwiatowe dekoracje oraz zestawy do pielęgnacji niemowląt. Każda sala została wyposażona w łazienkę z prysznicem, które zapewnią intymność pacjentkom. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, dzięki czemu w okresie letnim uda się zapewnić pacjentkom dogodne warunku temperaturowe. W oknach zamontowano rolety zewnętrzne, sterowane elektrycznie, które chronić w razie potrzeby przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, umeblowanie oraz telewizory.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz każda sala wyposażona jest w telewizor.
Reklama
Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. – Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala, mówi prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale; jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Inwestycja kosztowała 19,5 mln zł. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Wybrano nowego przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Waldemar Szumny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Deca, który pełnił tę funkcję trzykrotnie.

Rzeszów

Zmiany w rozkładach jazdy czterech linii MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 maja zmianie ulegną rozkłady każdy czterech linii autobusowych: 6, 44, 47 i 57.

Rzeszów

23-latek groził śmiercią kierującej taxi na aplikację

RZESZÓW. Zarzut kierowania gróźb karalnych usłyszał 23-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego, który nie chciał zapłacić za kurs kobiecie kierującej pojazdem na aplikację. Mężczyzna przedmiotem przypominającym broń, groził jej pozbawieniem życia.

Rzeszów

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodował kolizję i odjechał z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

10 wypadków, 44 kolizje. Rzeszowscy policjanci podsumowali "majówkę"

RZESZÓW. Policjanci rzeszowskiej drogówki podsumowali działania „Majowy weekend”. W ciągu sześciu dni trwania akcji, mundurowi odnotowali 10 wypadków i 44 kolizje drogowe. Wyeliminowali z ruchu 6 nietrzeźwych kierujących.

Rzeszów

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku.

Rzeszów

Wielka impreza na rzeszowskim Rynku z okazji "Dnia osób z niepełnosprawnościami"

RZESZÓW. Barwny korowód, występy zespołów, warsztaty, zawody i wiele więcej atrakcji przygotowano z okazji tegorocznych obchodów „Dnia osób z niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie „For You”.

Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przystanków przywrócony zostanie status przystanku „stałego”.

Reklama