Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Zakończył się remont porodówki w szpitalu przy ul. Szopena. Otwarcie na przełomie stycznia i lutego 2024 [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Zakończyły się prace remontowe na porodówce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie. Trwa montaż wyposażenia.

Na przełomie stycznia i lutego pierwsze pacjentki będą mogły już skorzystać z nowego bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Prace remontowe w klinice już się zakończyły. Do oddziałów trafił już sprzęt medyczny jak i nie medyczny, m.in. lampy operacyjne, łóżko operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, nowoczesne medyczne zestawy nadłóżkowe, ultrasonografy, aparaty KTG oraz aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, a także nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. – Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć z nich wyposażone zostały w dwa łóżka, natomiast jedna jest jednołóżkowa. Pomieszczenia pomalowano pastelowymi kolorami. W salach pojawiły się również kwiatowe dekoracje oraz zestawy do pielęgnacji niemowląt. Każda sala została wyposażona w łazienkę z prysznicem, które zapewnią intymność pacjentkom. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, dzięki czemu w okresie letnim uda się zapewnić pacjentkom dogodne warunku temperaturowe. W oknach zamontowano rolety zewnętrzne, sterowane elektrycznie, które chronić w razie potrzeby przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, umeblowanie oraz telewizory.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz każda sala wyposażona jest w telewizor.
Reklama
Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. – Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala, mówi prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale; jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Inwestycja kosztowała 19,5 mln zł. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Piknik ekologiczny w Parku Jedności Polonii z Macierzą

RZESZÓW. Wydarzenie pod hasłem „Rzeszów bez plastiku” odbędzie się w najbliższą sobotę. W programie, m.in. szycie toreb na zakupy, konkursy z nagrodami i wspólne tworzenie obrazu z nakrętek.

Rzeszów

Zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 24 do 30 września 2022 r. na terenie miasta odbędzie się obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady będzie można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zbiórka dla zwierząt ze schroniska "Kundelek"

RZESZÓW. Zbiórkę organizuje Centrum Handlowe Auchan Krasne. Najbardziej potrzebne są karma oraz środki czystości.

Rzeszów

Wypadek w Przewrotnem. Jedna osoba ranna

RZESZÓW. Około godz. 9:00 w miejscowości Przewrotne w gminie Głogów Małopolski doszło do zderzenia renault z iveco.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje miejski system monitoringu jakości powietrza

RZESZÓW. Od wczoraj jakość powietrza w Rzeszowie monitorowana będzie przez 38 czujników. Do końca roku będzie ich 60.

Rzeszów

Ze zbiornika wodnego w Lipiu wyłowiono ciało mężczyzny

RZESZÓW. Nad wyjaśnieniem okoliczności utonięcia mężczyzny pracują policjanci z Głogowa Małopolskiego.

Rzeszów

Trwa budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie. Jesienią budynek będzie zadaszony

RZESZÓW. Prace przy budowie hali sportowej przy szkole na ul. Towarnickiego idą zgodnie z planem. Jesienią budynek będzie już zadaszony. 

Rzeszów

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

RZESZÓW. Tydzień Mobilności zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

Reklama