Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Zakończył się remont porodówki w szpitalu przy ul. Szopena. Otwarcie na przełomie stycznia i lutego 2024 [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Zakończyły się prace remontowe na porodówce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie. Trwa montaż wyposażenia.

Na przełomie stycznia i lutego pierwsze pacjentki będą mogły już skorzystać z nowego bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Prace remontowe w klinice już się zakończyły. Do oddziałów trafił już sprzęt medyczny jak i nie medyczny, m.in. lampy operacyjne, łóżko operacyjne, łóżka porodowe, kolumna anestezjologiczna i lampy zabiegowe, nowoczesne medyczne zestawy nadłóżkowe, ultrasonografy, aparaty KTG oraz aparaty do znieczuleń, łóżka, komputery, monitoring sal, a także nowoczesne meble, które w tym momencie są montowane.

Blok porodowy składa się z: traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. – Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć z nich wyposażone zostały w dwa łóżka, natomiast jedna jest jednołóżkowa. Pomieszczenia pomalowano pastelowymi kolorami. W salach pojawiły się również kwiatowe dekoracje oraz zestawy do pielęgnacji niemowląt. Każda sala została wyposażona w łazienkę z prysznicem, które zapewnią intymność pacjentkom. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, dzięki czemu w okresie letnim uda się zapewnić pacjentkom dogodne warunku temperaturowe. W oknach zamontowano rolety zewnętrzne, sterowane elektrycznie, które chronić w razie potrzeby przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, umeblowanie oraz telewizory.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny, posiadają umeblowanie oraz każda sala wyposażona jest w telewizor.
Reklama
Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie. – Blok porodowy został zaprojektowany i przebudowany zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych. Jeszcze w grudniu tego roku rozpocznie się szkolenie pracowników szpitala, mówi prof. Kluz.

Po remoncie nieznacznie zmniejszyła się liczba łóżek na oddziale; jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Inwestycja kosztowała 19,5 mln zł. Remont w całości został sfinansowany ze środków przyznanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowski Budżet Obywatelski 2023. Znamy listę projektów przyjętych do realizacji

RZESZÓW. Rzeszowianie oddali ponad 74 tysiące głosów. Wybrano 36 projektów, na których realizację miasto przeznaczy 9 milionów złotych.

Rzeszów

W czwartek i piątek zawieszona część kursów autobusów MPK

​RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, spowodowane jest to „czasową niezdolnością kierowców do pracy”. 

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie pieszego w Głogowie Małopolskim

GŁOGÓW MŁP. 19-latek kierujący hondą civic śmiertelnie potrącił 48-letniego mężczyznę. Policjanci ustalają okoliczności wypadku.

Rzeszów

Psychologiczne rozważania o wczesnej dorosłości. Konferencja na Uniwersytecie Rzeszowskim

RZESZÓW. Konferencja odbędzie się w najbliższą sobotę, 15 października. Dochód z biletów przeznaczony zostanie na utworzenie grupy terapeutycznej młodzieży.

Rzeszów

Seniorka z Rzeszowa straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych, chciała pomóc wnukowi

RZESZÓW. 77-letnia mieszkanka Rzeszowa padła ofiarą oszusta. Kobieta straciła oszczędności i biżuterię o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rzeszów

Nie będzie strajku MPK. Jest porozumienie

RZESZÓW. Konrad Fijołek: Chciałbym przekazać dobrą wiadomość dla mieszkańców, że strajku nie będzie, udało się osiągnąć porozumienie.

Rzeszów

Nowa apteka całodobowa w Rzeszowie

RZESZÓW. Obecnie na terenie Rzeszowa w systemie całodobowym działają trzy apteki: na ul. Podchorążych 1, al. Rejtana 65 oraz nowa, na ul. Szopena 2.

Rzeszów

Tragedia na torach w Rzeszowie. Pociąg potrącił starszą kobietę

RZESZÓW. Wczoraj, na torach przy ul. Miłocińskiej w Rzeszowie, szynobus śmiertelnie potrącił starszą kobietę. Policjanci ustalają tożsamość zmarłej i okoliczności wypadku.

Reklama