Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Jakiś czas temu Uniwersytet Rzeszowski potwierdził informacje o otrzymaniu dofinansowania na utworzenie centrum badań, w którym odbywać się będą testy na zwierzętach. Nie minęło wiele czasu i obrońcy zwierząt rozpoczęli petycje w sprawie odwołania decyzji.
 
Przypomnijmy: Uniwersytet Rzeszowski podpisał 21 grudnia 2018 r. z Zarządem Województwa Podkarpackiego umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą „Interdyscyplinarne Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych”.
 
„Będą tam przeprowadzane badania podstawowe, stosowane, przedkliniczne i kliniczne. Badania będą prowadzone na świniach. W marginalnym zakresie na myszach, szczurach i królikach” – wyjaśniał Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.
 
Realizacja przedsięwzięcia umożliwi prowadzenie badań biomedycznych na poziomie od badań molekularnych, biofizycznych do testów in vitro oraz in vivo (testy na żywym organizmie).
 
Swój sprzeciw wobec planów UR wyraziła organizacja pożytku publicznego Viva! Akcja dla zwierząt, która wsparła petycję, mającą skłonić władze Uniwersytetu do wycofania decyzji o wprowadzeniu eksperymentów na zwierzętach: „jako organizacja prozwierzęca jesteśmy przeciwni wszelkim aktom przemocy wobec zwierząt” - informuje Viva! Akcja dla zwierząt.
 
Reklama
„Jest to praktyka zakrawająca na absurd, zwłaszcza w cywilizowanym Xxi wieku, w których metody rodem ze średniowiecza powinny być już tylko budzącym wstręt wspomnieniem. Nie zgadzamy suę na to i żądamy, aby studenci uczyli się, używając niewątpliwych zdobyczy techniki a nie byli zmuszeni do uprawiania najgorszej formy szowinizmu gatunkowego” – czytamy w treści petycji, która dostępna jest TUTAJ.
 
Pod petycją podpisało się już ponad 7700 osób(stan na dzień 18.01.2019 r.). Prawdopodobnie po uzyskaniu zadowalającej dla autorki liczby podpisów, petycja zostanie złożona na ręce władz Uniwersytetu Rzeszowskiego
 
Rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego informuje, że: „jeżeli oficjalnie petycja wpłynie, będziemy reagować”.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie odsłonięto mural upamiętniający rodzinę Ulmów [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Malowidło powstało na ścianie kamienicy przy ul. Gałęzowskiego 6. Jego autorem jest Arkadiusz Andrejkow.

Rzeszów

Budowa RCK zbliża się do końca. Od 2 października przejezdna ul. Grottgera i nowe rondo [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Całość miejskiej części Rzeszowskigo Centrum Komunikacyjnego będzie gotowa 28 listopada.

Rzeszów

Przy ul. Hoffmanowej powstanie nowy budynek BSH. 100 nowych miejsc pracy

RZESZÓW. Firma Strabag wybuduje warty prawie 24 mln zł nowy budynek spółki BSH, producenta AGD marek Bosch i Siemens. Będzie to siedziba Centrum Badań i Rozwoju małego AGD w Rzeszowie.

Rzeszów

PCN "Łukasiewicz" nagrodzone w konkursie “Budowa Roku 2022”

RZESZÓW. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie otrzymał nagrodę I stopnia w XXXIII edycji Konkursu Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa „Budowa Rok 2022”. Organizowany od 33 lat konkurs, promuje najciekawsze w danym...

Rzeszów

Wracał z Rzeszowa do Łańcuta mając ponad 3,6 promila

RZESZÓW. 35-letni kierowca BMW podczas powrotu samochodem z Rzeszowa do Łańcuta dwukrotnie uszkodził swój pojazd. Okazało się, że miał ponad 3,6 promila alkoholu.
 

Rzeszów

Rzeszów ma konstytucję przestrzenną. "Dokument innowacyjny na skalę kraju"

RZESZOW. Podczas wtorkowej sesji, miejscy radni uchwalili nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta. To dokument, na bazie którego będą teraz powstawać miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami osiedli Drabinianka i Biała

Spotkania w ramach cyklu „RzeszówToMy" dotyczą m.in. inwestycji na osiedlach jakie udało się zrealizować, placów miasta dotyczących danego osiedla oraz tematów bieżących.

Rzeszów

Budowa przejazdów dla rowerzystów. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Budowa obejmuje m.in. przebudowę istniejących sygnalizacji świetlnych, budowę przejazdów rowerowych, przebudowę istniejących chodników oraz dostosowanie oznakowania drogowego do wprowadzonych zmian w zakresie infrastruktury drogowej.

Reklama