Rzeszów - Czwartek, 03.10.2024
Reklama

XIV Ogólnopolska Giełda Projektów „animacja+młodzież” po raz pierwszy w Rzeszowie

Dodano: /

RZESZÓW. Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami, każdego roku w innym miejscu, skierowane do wszystkich przedstawicieli sektora kultury: pracowników domów kultury, muzeów, organizacji pozarządowych, animatorów kultury oraz edukatorów.

Celem konferencji jest prezentacja dobrych praktyk, dzielenie się ciekawymi pomysłami i obserwacjami, inspiracja, zdobywania wiedzy, podnoszenie kompetencji, umiejętności oraz spotkania pracowników sektora kultury. W tym roku po raz pierwszy w historii tego wydarzenia odbędzie się ono w Rzeszowie - w dniach 23-25 września. Poznamy wtedy najciekawsze projekty realizowane na przestrzeni ostatniego roku w całej Polsce i służące włączaniu młodzieży w działania kulturalne.

Ogólnopolska Giełda Projektów to konferencja współtworzona z lokalnymi i regionalnymi instytucjami kultury, która od lat podróżuje po Polsce, promując najlepsze inicjatywy kulturalne, dobre praktyki, ale też lokalne wydarzenia i dziedzictwo danego regionu. To również jeden z nielicznych w Polsce przeglądów najbardziej wartościowych inicjatyw, ukierunkowanych na budowanie kompetencji kulturowych młodych uczestników i i współtwórców kultury. W tym roku organizatorów wydarzeń i animatorów kultury zapraszamy wspólnie z naszymi wspaniałymi partnerami: Rzeszowskim Domem Kultury i Wojewódzkim Domem Kultury do stolicy Podkarpacia. Bardzo cieszymy się, że ponownie zawitamy do Rzeszowa, z którym łączy nas współpraca w wielu różnych obszarach. Podczas Giełdy poznacie ciekawe, inspirujące projekty angażujące młodzież w działania kulturalne. Konferencja to również doskonała okazja do podzielenia się doświadczeniami, nawiązania kontaktów, integracji środowiska oraz poznawania piękna regionu. Mam nadzieję, że zaplanowane sesje plenarne, wizyty studyjne, warsztaty oraz wydarzenia towarzyszące zaowocują w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami i projektami, które zachęcą naszych odbiorców do aktywnego uczestnictwa w kulturze. – podkreśla Robert Piaskowski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Temat przewodni tegorocznej edycji OGP brzmi:„animacja+młodzież”. Młodzież to ważna grupa odbiorców wielu instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Programy, projekty, konkursy i inne zajęcia skierowane do młodych są ważnymi punktami ich działalności. Animacja kulturowa i kulturalna dla tej grupy wiekowej prowadzona jest z wykorzystywaniem zróżnicowanych metod i form.

W czasie Giełdy zaprezentowane zostaną projekty wyłonione w drodze konkursu. W Teatrze „Maska” w Rzeszowie przedstawionych zostanie 14 projektów z różnych obszarów tematycznych: działań teatralnych, edukacyjnych, tanecznych, zdrowia psychicznego oraz dziedzictwa przyrodniczego i historycznego. W programie wydarzenia zaplanowane są prezentacje projektów w formie sesji posterowej, które odbędą się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Z niecierpliwością czekam na koniec września i XIV Ogólnopolską Giełdę Projektów, która odbędzie się w Rzeszowie, bo nic tak dobrze nie buduje kadr kultury jak wymiana kreatywnych pomysłów, wzajemne inspirowanie się i lepsze poznanie. Dlatego w Rzeszowie - mieście innowacji, które bardzo mocno stawia na rozwój życia kulturalnego będziemy dyskutować, podziwiać i uczyć się od siebie – dodaje Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział także w 12 specjalnie przygotowanych warsztatach. Wśród nich znalazły się takie tematy jak: „Schronisko Młodych Marzeń – potrzeby i oczekiwania młodzieży”, „Moje ciało mówi cringe. Moje ciało mówi lol – warsztaty pracy z ciałem”, czy „Kultura otwarta – jedność w różnorodności”. Ponadto na giełdowiczów czekają ciekawe wizyty studyjne w miejscach kultury regionu Podkarpacia – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Ośrodku Garncarskim Medynia, Centrum Kultury w Mielcu i Centrum Kulturalnym w Przemyślu.

Wśród wydarzeń towarzyszących spotkaniom merytorycznym znalazło się silent disco na Skwerze Kultury w Rzeszowie oraz spektakl pt. „(nie)dorośli” przygotowany przez Młodzieżowy Teatr Małych Form „ferment” z Dębicy, który zobaczyć będzie można na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Reklama



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Rzeszów

Zabójca kobiety z ul. Czudeckiej zatrzymany na trzy miesiące

RZESZÓW. Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 42-latek, który w piątek rano zadał znajomej kobiecie śmiertelne ciosy nożem. 

Rzeszów

Ruszyło lodowisko w Millenium Hall

RZESZÓW. W piątek na skwerze Millenium Hall wystartował sezon na łyżwiarskie szaleństwo. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

Osiedla Carpatia z dostępem do wody i kanalizacji

RZESZÓW. Sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz pompownia wody, które zabezpieczą m. in. osiedle Carpatia są już gotowe. To inwestycje za około 5 mln.

Rzeszów

Nowoczesny podnośnik teleskopowy na wyposażeniu rzeszowskiej straży pożarnej

RZESZÓW. Strażacy z rzeszowskiej Komendy Miejskiej PSP jako pierwsi w kraju otrzymali nowoczesny wielozadaniowy podnośnik teleskopowy Manitou wraz z osprzętem.

Rzeszów

Tragedia przy ul. Czudeckiej. Zatrzymano potencjalnego zabójcę

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, mogącego mieć związek ze śmiercią 47-letniej kobiety, która z ranami klatki piersiowej została znaleziona dziś rano przed blokiem na ul. Czudeckiej. Jej życia nie udało się uratować.

Rzeszów

Zdrożeją bilety na miejskie autobusy? Jest projekt uchwały

RZESZÓW. Rezygnacja z biletów jednorazowych i podwyżki cen na prawie wszystkie rodzaje przejazdów zakłada projekt uchwały Rady Miasta Rzeszowa. 

Rzeszów

Pociągi elektryczne na trasie Ocice - Rzeszów. Nowe połączenia m.in. do Warszawy i Szczecina

RZESZÓW. Od 12 grudnia trasą Ocice – Rzeszów pojadą przyjazne środowisku pociągi elektryczne. To w ramach nowej inwestycji PKP PLK za 67 mln zł. Będą też nowe połączenia, w tym dalekobieżne.

Reklama