Rzeszów - Niedziela, 19.01.2025
Reklama

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W najnowszym numerze czasopisma naukowego „Science” można przeczytać artykuł autorstwa dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Dr Konrad Szocik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, jest pracownikiem Katedry Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i od lat zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z przyszłością człowieka w kosmosie.

W swoim artykule recenzyjnym opublikowanym na łamach czasopisma „Science”,  dr Szocik omawia dość radykalną koncepcję amerykańskiego genetyka Christophera E. Masona, który proponuje 500-letni plan kolonizacji kosmosu za pomocą modyfikacji genetycznej. Dr Konrad Szocik w swoim tekście wskazuje na to, że o ile sama idea ocalenia gatunku ludzkiego jest wartościowa, a radykalna modyfikacja genetyczna może okazać się jedynym środkiem, który umożliwi przetrwanie ludzkości w kosmosie, to jednak większą uwagę powinniśmy zwracać na jakość życia, a nie tylko na samo przetrwanie. Tym bardziej że plan, o którym mówi Mason, o ile w ogóle kiedykolwiek miałby zostać zrealizowany, oznaczałby radykalną zmianę warunków życia przyszłych pokoleń, podejmowaną oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Całość artykułu z czasopisma “Science” można przeczytać TUTAJ.
Reklama
„Science” jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w 1880 roku założył je Thomas Edison. Wyróżnikiem magazynu jest wysoka jakość tekstów oraz procedura oceny przez niezależnych ekspertów. Czasopismo jest wydawane przez American Association for the Advancement of Science.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne porady prawne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem

RZESZÓW. Akcja prowadzona jest w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

Rzeszów

Nowa ulica i nowy park w Rzeszowie

RZESZÓW. Na osiedlu Mieszka I będzie ulica Wrzesława Romańczuka. Z kolei teren zielony w centrum Rzeszowa zyska nazwę „Park im. Prof. Józefa Szajny”.

Rzeszów

Dwie linie MPK do likwidacji

RZESZÓW. Od 1 marca 2022 r. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie likwiduje dwie linie autobusowe – nr 56 i 60.

Rzeszów

Tragedia w Zakładzie Karnym w Rzeszowie. Aresztant zabił funkcjonariuszkę

RZESZÓW. Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 39-letniej funkcjonariuszki Służby Więziennej. Kobieta została zabita przez aresztanta w trakcie konsultacji psychologicznej.

Rzeszów

Tak może wyglądać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Projekt warszawskiej pracowni Atelier Tektura zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Rzeszów

Miasto przekaże kolejne środki na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Ponad 5 mln zł wsparcia finansowego przekaże w tym roku miasto Rzeszów na budowę infrastruktury przystankowej w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przedsięwzięcia realizowanego przez Województwo Podkarpackie.   

Rzeszów

Będzie nowa ulica na osiedlu im. Franciszka Kotuli

RZESZÓW. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowej drogi, pomiędzy ulicą Błogosławionej Karoliny a Czudecką.

Rzeszów

Powołano Rzeszowską Radę Kobiet. W skład weszło 14 pań

RZESZÓW. 14 pań reprezentujących różne środowiska weszło w skład Rzeszowskiej Rady Kobiet, której oficjalne powołanie odbyło się w piątek w Urban Lab. Na czele rady stanęła Patricia Mitro.  

Reklama