Rzeszów - Sobota, 18.01.2025
Reklama

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W najnowszym numerze czasopisma naukowego „Science” można przeczytać artykuł autorstwa dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Dr Konrad Szocik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, jest pracownikiem Katedry Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i od lat zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z przyszłością człowieka w kosmosie.

W swoim artykule recenzyjnym opublikowanym na łamach czasopisma „Science”,  dr Szocik omawia dość radykalną koncepcję amerykańskiego genetyka Christophera E. Masona, który proponuje 500-letni plan kolonizacji kosmosu za pomocą modyfikacji genetycznej. Dr Konrad Szocik w swoim tekście wskazuje na to, że o ile sama idea ocalenia gatunku ludzkiego jest wartościowa, a radykalna modyfikacja genetyczna może okazać się jedynym środkiem, który umożliwi przetrwanie ludzkości w kosmosie, to jednak większą uwagę powinniśmy zwracać na jakość życia, a nie tylko na samo przetrwanie. Tym bardziej że plan, o którym mówi Mason, o ile w ogóle kiedykolwiek miałby zostać zrealizowany, oznaczałby radykalną zmianę warunków życia przyszłych pokoleń, podejmowaną oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Całość artykułu z czasopisma “Science” można przeczytać TUTAJ.
Reklama
„Science” jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w 1880 roku założył je Thomas Edison. Wyróżnikiem magazynu jest wysoka jakość tekstów oraz procedura oceny przez niezależnych ekspertów. Czasopismo jest wydawane przez American Association for the Advancement of Science.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W związku ze zmianą czasu, w nocy z 26 na 27 marca 2022 r. zmianie ulegną godziny jazdy dwóch nocnych linii autobusów miejskich.

Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej powstanie mural upamiętniający Ignacego Łukasiewicza

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska ogłosiła konkurs na projekt muralu inspirowanego osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza – patrona uczelni. Prace można nadsyłać do 22 kwietnia 2022 r.

Rzeszów

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstały pokoje wyciszeń

RZESZÓW. Pomieszczenia te służą do wewnętrznego wyciszenia się i uspokojenia. 

Rzeszów

Jest umowa na rozbudowę rzeszowskiego łącznika autostrady A4

RZESZOW. Władze Powiatu Rzeszowskiego podpisały z firmą STRABAG umowę na I etap rozbudowy rzeszowskiego łącznika autostrady A4. Prace rozpoczną się już tej wiosny. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku.

Rzeszów

VI Podkarpackie Targi Edukacyjnie ponownie w Rzeszowie

RZESZÓW. Hasło tegorocznej edycji Podkarpackich Targów Edukacyjnych brzmi „Ósmoklasisto, przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro!”.

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Rzeszów

Loty z Jasionki odbywają się zgodnie z rozkładem

RZESZÓW. Zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka poinformował, że wszystkie zaplanowane rejsy pasażerskie z podrzeszowskiego lotniska odbywają się bez zakłóceń.

Rzeszów

We WSIiZ uchodźcy z Ukrainy mogą od dziś założyć konto bankowe

RZESZÓW. Od czwartku (17.03) obywatele Ukrainy mogą założyć konto bankowe w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Reklama