Rzeszów - Czwartek, 16.01.2025
Reklama

Wykładowca WSIiZ o kolonizacji Marsa w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Science"

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. W najnowszym numerze czasopisma naukowego „Science” można przeczytać artykuł autorstwa dr Konrada Szocika z Katedry Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Tekst „The biologically optimized spacefarer” powstał na zaproszenie redakcji magazynu.

Dr Konrad Szocik, doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, jest pracownikiem Katedry Nauk Społecznych w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i od lat zajmuje się między innymi zagadnieniami związanymi z przyszłością człowieka w kosmosie.

W swoim artykule recenzyjnym opublikowanym na łamach czasopisma „Science”,  dr Szocik omawia dość radykalną koncepcję amerykańskiego genetyka Christophera E. Masona, który proponuje 500-letni plan kolonizacji kosmosu za pomocą modyfikacji genetycznej. Dr Konrad Szocik w swoim tekście wskazuje na to, że o ile sama idea ocalenia gatunku ludzkiego jest wartościowa, a radykalna modyfikacja genetyczna może okazać się jedynym środkiem, który umożliwi przetrwanie ludzkości w kosmosie, to jednak większą uwagę powinniśmy zwracać na jakość życia, a nie tylko na samo przetrwanie. Tym bardziej że plan, o którym mówi Mason, o ile w ogóle kiedykolwiek miałby zostać zrealizowany, oznaczałby radykalną zmianę warunków życia przyszłych pokoleń, podejmowaną oczywiście bez ich zgody i wiedzy. Całość artykułu z czasopisma “Science” można przeczytać TUTAJ.
Reklama
„Science” jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, w 1880 roku założył je Thomas Edison. Wyróżnikiem magazynu jest wysoka jakość tekstów oraz procedura oceny przez niezależnych ekspertów. Czasopismo jest wydawane przez American Association for the Advancement of Science.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy na 11. edycję "Koduj z Gigantami"

RZESZÓW. Akcja edukacyjna trwa od 3 do 25 września i odbywa się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz online.

Rzeszów

Motocyklista najechał na krawężnik i się przewrócił, trafił do szpitala

RZESZÓW. 28-latek kierujący motocyklem, podczas wyprzedzania, najechał na krawężnik i się przewrócił. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Nightskating. W sobotę ulicami Rzeszowa przejadą rolkarze

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Od nafty do leda”, a posiadacze najbardziej kreatywnych przebrań nawiązujących do motywu światła otrzymają atrakcyjne nagrody.

Rzeszów

Rozbudowa ul. Zygmunta I Starego na ukończeniu

RZESZÓW. Prace zakończą się wcześniej niż zakładano. Na przebudowywanym odcinku ulicy ułożono ostatnią warstwę nowej nawierzchni.

Rzeszów

Skrzyżowanie ulic Lwowskiej i Mieszka I będzie przebudowane

RZESZÓW. We wtorek nastąpiło przekazanie terenu wykonawcy robót. Powstanie tam m.in. sygnalizacja świetlna.

Rzeszów

Jak działa komunikacja miejska w Rzeszowie? Dni Otwarte ZTM

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, 16 września 2022 r. w godzinach 9:00 – 14:00 w siedzibie ZTM przy ul. Trembeckiego 3 w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono Punkt Informacji Oświatowej

RZESZÓW. Punkt działa przy ul. Gałęzowskiego 2. Powstał w ramach współpracy Urzędu Miasta Rzeszowa z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF.

Rzeszów

Dwie rzeszowskie szkoły zostaną rozbudowane

RZESZÓW. Budynek SP 13 zyska nowe skrzydło z halą sportową. Z kolei „elektronik” szykuje się do budowy nowego budynku.

Reklama