Rzeszów - Sobota, 26.04.2025
Reklama

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. Wydarzenie miało miejsce podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która odbyła się w ramach Kongresu 590. Podczas gali wyróżnione zostało również Województwo Podkarpackie.

- To nagroda dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Nasze miasto stało się symbolem, przykładem tego jak w XXI wieku można być prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, świadomym tego, jak i dlaczego trzeba pomagać - mówi Konrad Fijołek.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej agresji. Rzeszów jest pierwszym miastem na świecie, które otrzymało to wyróżnienie.

W czwartek 17 listopada w Rzeszowie, podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która była częścią Kongresu 590, dekret o przyznaniu tytułu Miasta - Ratownika Konradowi Fijołkowi, Prezydentowi Rzeszowa przekazał Andrzej Duda, Prezydent RP. - To jest jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta. Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dniami i nocami pomagali na dworcu kolejowym, gdzie przybywali uchodźcy. Przynosili posiłki, ubrania, środki czystości, przywozili Ukraińców samochodami z granicy, przyjmowali do domów. Dawali to, co sami mieli – podkreśla Konrad Fijołek.

- Nasze miasto niosło pomoc i starało się także koordynować pomoc napływającą z całego kraju i z zagranicy. Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskim miastami, zdobyliśmy wiedzę, dzięki której udawało się wysyłać transporty humanitarne tam, gdzie były najbardziej potrzebne. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – przypomina prezydent Rzeszowa. - Pomogliśmy tak dużej fali uchodźców w sposób, który budził podziw całego świata. Tę pomoc zauważył i włączył się do niej Sean Penn i jego fundacja Core Response, następnie kolejne organizacje UNHCR, UNICEF. Powoli to rzeszowskie, pierwsze wsparcie zmieniało się w ogromną akcję pomocową dla Ukrainy. Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wracając z Kijowa, po spotkaniu z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, przyleciała do Rzeszowa aby przekazać jak potrzebna jest ta pomoc. Przylecieli też europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira i przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Wszyscy byli pod wrażeniem pomocy i zaangażowania rzeszowian. Dziękuję, w imieniu rzeszowian, za ten zaszczytny tytuł – mówi Konrad Fijołek.
Reklama
Nagroda specjalna dla Województwa Podkarpackiego 

Podczasgali wręcznie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP przyznawana jest również nagroda specjalna. W tym roku otrzymało ją Województwo Podkarpackie. Prezydent docenił innowacyjny charakter naszego regionu oraz ofiarną pomoc jaką mieszkańcy województwa nieśli swoim sąsiadom z Ukrainy. Statuetkę z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa przede wszystkim za ofiarną i bezinteresowną pomoc jaką nasi mieszkańcy spontanicznie udzielali i wciąż udzielają Ukraińcom. Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinasowania, a ostatni festiwal start-upów tylko to potwierdził – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.  


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Rzeszów

Obok lotniska w Jasionce powstanie stacja benzynowa

RZESZÓW / JASIONKA. Orlen wybuduje stację benzynową w bezpośrednim sąsiedztwie terminala portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Ruszyły już pierwsze prace projektowe. Inwestycja ma być gotowa w II poł. 2025 roku.

Rzeszów

Poranna kolizja na ul. Lwowskiej. Sprawczyni 2 godziny wcześniej zdała egzamin

RZESZÓW. 20-letnia mieszkanka Rzeszowa, zaledwie dwie godziny po zdanym egzaminie na prawo jazdy, spowodowała kolizję. Kobieta została ukarana mandatem oraz 10 punktami karnymi.

Rzeszów

Poprawki na budowie RCK. Otwarcie placu dworcowego opóźnione

RZESZÓW. Poprawki na placu dworcowym oraz brak regulaminu parkingu podziemnego wstrzymały otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Rzeszów

Ponad 700-metrowy odcinek ul. Załęskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na przebudowę ponad 700-metrowego odcinka ulicy Załęskiej. Częścią tego zadania będzie budowa chodnika.

Rzeszów

Zderzenie autobusu MKS z audi w Świlczy. 6 osób rannych

RZESZÓW. Przed godz. 10:00, na DK 94 w Świlczy k. Rzeszowa, doszło do zderzenia autobusu MKS z osobowym audi. W zdarzeniu rannych zostało 6 osób. Jeden z pasażerów został przetransportowany do szpitala...

Rzeszów

WSIiZ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Uczelnia w serwisie Allegro udostępniła kilkanaście aukcji. 

Rzeszów

Lufthansa podwaja loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od wiosny samoloty Lufthansy będą kursować dwa razy dziennie z Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka do Monachium. Niemieckie lotnisko oferuje loty niemal na cały świat.

Reklama