Rzeszów - Poniedziałek, 28.04.2025
Reklama

Wyjątkowa nagroda dla Rzeszowa. Konrad Fijołek: To jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odebrał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy, dekret o nadaniu tytułu Miasta-Ratownika. Wydarzenie miało miejsce podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która odbyła się w ramach Kongresu 590. Podczas gali wyróżnione zostało również Województwo Podkarpackie.

- To nagroda dla wszystkich mieszkańców Rzeszowa. Nasze miasto stało się symbolem, przykładem tego jak w XXI wieku można być prawdziwym społeczeństwem obywatelskim, świadomym tego, jak i dlaczego trzeba pomagać - mówi Konrad Fijołek.

Tytuł „miasta-ratownika” został stworzony dla miast partnerskich, które niosą pomoc Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej agresji. Rzeszów jest pierwszym miastem na świecie, które otrzymało to wyróżnienie.

W czwartek 17 listopada w Rzeszowie, podczas gali wręczenia Nagród Gospodarczych Prezydenta RP, która była częścią Kongresu 590, dekret o przyznaniu tytułu Miasta - Ratownika Konradowi Fijołkowi, Prezydentowi Rzeszowa przekazał Andrzej Duda, Prezydent RP. - To jest jeden z bardziej historycznych momentów w dziejach miasta. Jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny pomagali uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dniami i nocami pomagali na dworcu kolejowym, gdzie przybywali uchodźcy. Przynosili posiłki, ubrania, środki czystości, przywozili Ukraińców samochodami z granicy, przyjmowali do domów. Dawali to, co sami mieli – podkreśla Konrad Fijołek.

- Nasze miasto niosło pomoc i starało się także koordynować pomoc napływającą z całego kraju i z zagranicy. Nawiązaliśmy współpracę z ukraińskim miastami, zdobyliśmy wiedzę, dzięki której udawało się wysyłać transporty humanitarne tam, gdzie były najbardziej potrzebne. W szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, mieście liczącym ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców – przypomina prezydent Rzeszowa. - Pomogliśmy tak dużej fali uchodźców w sposób, który budził podziw całego świata. Tę pomoc zauważył i włączył się do niej Sean Penn i jego fundacja Core Response, następnie kolejne organizacje UNHCR, UNICEF. Powoli to rzeszowskie, pierwsze wsparcie zmieniało się w ogromną akcję pomocową dla Ukrainy. Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, wracając z Kijowa, po spotkaniu z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, przyleciała do Rzeszowa aby przekazać jak potrzebna jest ta pomoc. Przylecieli też europejska komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira i przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Tzitzikostas. Wszyscy byli pod wrażeniem pomocy i zaangażowania rzeszowian. Dziękuję, w imieniu rzeszowian, za ten zaszczytny tytuł – mówi Konrad Fijołek.
Reklama
Nagroda specjalna dla Województwa Podkarpackiego 

Podczasgali wręcznie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP przyznawana jest również nagroda specjalna. W tym roku otrzymało ją Województwo Podkarpackie. Prezydent docenił innowacyjny charakter naszego regionu oraz ofiarną pomoc jaką mieszkańcy województwa nieśli swoim sąsiadom z Ukrainy. Statuetkę z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

- Nagrodę odebraliśmy z panią wojewodą, ale to wyróżnienie dla całego województwa przede wszystkim za ofiarną i bezinteresowną pomoc jaką nasi mieszkańcy spontanicznie udzielali i wciąż udzielają Ukraińcom. Jesteśmy bardzo miło i pozytywnie zaskoczeni przyznaniem tej nagrody. Od lat znajdujemy się w czołówce innowacyjnych województw. Mamy kreatywnych przedsiębiorców, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań, sięgają po dofinasowania, a ostatni festiwal start-upów tylko to potwierdził – powiedział marszałek województwa Władysław Ortyl.  


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nocny pożar w II LO w Rzeszowie

RZESZÓW. Spłonęło jedno z pomieszczeń oraz fragment dachu. Na szczęście pożar udało się szybko ugasić. W akcji brało udział 28 strażaków.

Rzeszów

Świąteczne Miasteczko 2023. Trwają poszukiwania wystawców

RZESZÓW. Rozpoczęły się przygotowania do tegorocznego Świątecznego Miasteczka w Rzeszowie. Trwa rekrutacja wystawców chcących wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Rzeszów

11. Bieg Niepodległości. W sobotę biegacze na ulicach Rzeszowa [TRASA]

RZESZÓW. Chęć udziału w zawodach zgłosiło już ponad 2100 osób. Przy okazji biegu odbędzie się również akcja charytatywna „Biegnę dla Filipa” na rzecz pomocy 12-letniemu chłopcu, który urodził się z zespołem wad...

Rzeszów

Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Odrzykońskiej. Będzie bezpieczniej

RZESZÓW. Przy ulicy Odrzykońskiej na osiedlu Kotuli w Rzeszowie powstaje nowa ścieżka pieszo-rowerowa. Ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Bezpłatne warsztaty samoobrony dla seniorów w Rzeszowie

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury oraz Wydział Polityki Społecznej UM Rzeszowa organizują cykl pięciu bezpłatnych warsztatów samoobrony dla seniorów. Spotkanie odbędą się w wybranych domach kultury na terenie miasta.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na torach w Rzeszowie. Nie żyje 47-letnia kobieta

RZESZÓW. Mieszkanka Rzeszowa została śmiertelnie potrącona przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają szczegółowe okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Rzeszów

Zimowy rozkład lotów z Jasionki. Odleciał pierwszy samolot do Mediolanu

RZESZÓW/JASIONKA. W sezonie zimowym - który potrwa do 30 marca 2024 - port lotniczy Rzeszów-Jasionka oferuje 13 kierunków, w tym dwie nowości.

Rzeszów

Zobaczcie, jak postępują prace na budowie RCK w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Tak zmienia się przestrzeń w rejonie dworca PKP w Rzeszowie. Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego powoli zbliża się do końca. Zobaczcie nowe zdjęcia z realizacji inwestycji.

Reklama