Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Ambasador Szwajcarii Jurg Burri odwiedził Podkarpacie. Podczas spotkań, m.in. ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił o demokracji.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu, jak również w samym Rzeszowie. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

„To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany” – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

„Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata” – wyjaśniał w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 1 listopada nowe ceny biletów MPK

RZESZÓW. Od 1 listopada 2022 r. zacznie obowiązywać nowy cennik biletów na komunikację miejską w Rzeszowie.

Rzeszów

Organizacja ruchu przy rzeszowskich cmentarzach na Wszystkich Świętych

RZESZÓW. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze w dniu Wszystkich Świętych.

Rzeszów

W weekend zmiana czasu. Jak pojadą linie nocne?

RZESZÓW. W nocy z 29 na 30 października 2022 r. przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Linie nocne N1 i N2 pojadą wg zmienionych rozkładów jazdy:

Rzeszów

Dachowanie forda w Malawie. Kierowca był pijany

RZESZÓW. Ponad 1,6 promila „wydmuchał„ 52-letni kierowca forda, którego samochód dziś rano dachował na prywatnej posesji w Malawie.

Rzeszów

Ogrody kieszonkowe w Rzeszowie otrzymają nazwy miast partnerskich

RZESZÓW. Teren zielony przy ul. Kurpiowskiej otrzymał nazwę „Ogród kieszonkowy - Bielefeld”.

Rzeszów

Śmiertelne potrącenie na ul. Grottgera w Rzeszowie

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło dziś przed godz. 12:00. Samochód ciężarowy śmiertelnie potrącił kobietę, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych.

Rzeszów

Kolizja w Krasnem. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, był pijany

KRASNE. 45-letniemu sprawcy kolizji grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

Komunikacja miejska w okresie Wszystkich Świętych

RZESZÓW. W okresie Wszystkich Świętych nastąpią zmiany w rzeszowskiej komunikacji miejskiej. Jak co roku Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi 10 dodatkowych linii specjalnych, z których większość będzie kursowała co 20 minut.

Reklama