Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Wirtualny spacer po Rzeszowie bezpłatnie z okazji Święta Paniagi

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Z okazji Święta Paniagi, dzięki aplikacji City Talks będzie można bezpłatnie odbyć wirtualne spacery po Rzeszowie.
 
Aplikacja mobilna City Talks to połączenie spacerów ze słuchaniem miejskich opowieści. Narzędzie umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.
 
Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesione są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Zwiedzać można w dwóch wariantach: spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.
 
Aplikacja umożliwia również korzystanie z wielu funkcjonalności, m.in. tworzenia własnego planu spaceru, filtrowania zawartości aplikacji i wyboru punktu według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty. Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta. 
 
Bezpłatny dostęp do 12-stu spacerów po Rzeszowie

 
W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.
 
  • “Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi.
 
  • Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy… 
 
  • „Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym  mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!
 
Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.
Reklama
 
3 maja odbędą się dwa spotkania z twórcami aplikacji. Pierwsze zaplanowano na godz. 12:30 w kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza, a drugie o godz. 15:30 w Starej Synagodze.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w rozkładach jazdy kilkunastu linii MPK

RZESZÓW. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, od 1 stycznia 2024 r. nastąpi zmiana rozkładów jazdy następujących linii autobusywoch: nr 6, 8, 10, 12, 14, 23, 24, 31, 32, 36, 37,...

Rzeszów

Blisko 1400 rozwiązanych problemów dzięki aplikacji "RzeszówToMy"

RZESZÓW. Dziury na drogach, dzikie wysypisko śmieci, uszkodzone oświetlenie i inne problemy występujące z mieście, to sprawy, które mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać za pomocą aplikacji „RzeszówToMy”.

Rzeszów

Ponad milion pasażerów - historyczny rekord lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. W najbliższy czwartek, 28 grudnia w port lotniczy Rzeszów-Jasionka celebrował będzie milionowego pasażera lotniska w 2023 r.  Z tej okazji w terminalu odbędzie się specjalna uroczystość oraz muzyczna niespodzianka.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa 2024. Blisko 200 mln zł na inwestycje drogowe

RZESZÓW. Największą inwestycją drogową w 2024 roku będzie kontynuacja budowy drogi, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka, tzw. Wisłokostrady. 

Rzeszów

Wiemy, kiedy otwarcie lodowiska przy ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Firma Lodowa Tafla ogłosiła datę otwarcia największego w Rzeszowie krytego lodowiska, które powstało przy ul. Wyspiańskiego.

Rzeszów

FOTO. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne po zachodzie słońca. Nowe zdjęcia inwestycji

RZESZÓW. Budowa miejskiej części Rzeszowskie Centrum Komunikacyjnego jest już na finiszu. Trwają procedury odbiorowe zarówno części parkingowej jak i przebudowanego układu komunikacyjnego. Po ich zakończeniu RCK zostanie udostępnione mieszkańcom.

Rzeszów

Wystartował nowy, miejski serwis dla miłośników sportu w Rzeszowie

RZESZÓW. Sportowyrzeszow.pl – pod taką domeną miasto uruchomiło nowy serwis informacyjny z myślą o miłośnikach sportu w Rzeszowie.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa 2024. Więcej pieniędzy na edukację

RZESZÓW. Ponad 860 mln zł zapisano w przyszłorocznym budżecie Rzeszowa na edukację. To prawie połowa wydatków miasta zaplanowanych na 2024 rok.

Reklama