Rzeszów - Środa, 20.11.2024
Reklama

Wirtualny spacer po Rzeszowie bezpłatnie z okazji Święta Paniagi

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Z okazji Święta Paniagi, dzięki aplikacji City Talks będzie można bezpłatnie odbyć wirtualne spacery po Rzeszowie.
 
Aplikacja mobilna City Talks to połączenie spacerów ze słuchaniem miejskich opowieści. Narzędzie umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.
 
Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesione są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Zwiedzać można w dwóch wariantach: spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.
 
Aplikacja umożliwia również korzystanie z wielu funkcjonalności, m.in. tworzenia własnego planu spaceru, filtrowania zawartości aplikacji i wyboru punktu według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty. Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta. 
 
Bezpłatny dostęp do 12-stu spacerów po Rzeszowie

 
W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.
 
  • “Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi.
 
  • Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy… 
 
  • „Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym  mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!
 
Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.
Reklama
 
3 maja odbędą się dwa spotkania z twórcami aplikacji. Pierwsze zaplanowano na godz. 12:30 w kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza, a drugie o godz. 15:30 w Starej Synagodze.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ścieżka rowerowa przy ul. Lubelskiej zabrana bezprawnie? Znamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. Urząd Marszałkowski utrzymuje, że działał zgodnie z udzielonym pozwoleniem.

Rzeszów

Jest Koncepcja Programowa S19 na odcinku Rzeszów-Babica. Powstanie pierwszy tunel na Podkarpaciu

RZESZÓW. Przetarg w formule „projektuj-buduj” ma ruszyć w III kwartale br.

Rzeszów

Tereny przy ul. Żywicznej i Borowej pod zabudowę. Radni PiS chcieli zbudować tam aquapark

RZESZÓW. Projekt uchwały dotyczył sprzedaży siedmiu działek w rejonie ul. Borowej i Żywicznej o łącznej powierzchni 3,4 ha.

Rzeszów

O przeznaczeniu niewypłaconych pensji nauczycieli zadecydują dyrektorzy rzeszowskich szkół

RZESZÓW. Czynny udział w strajku nauczycieli bierze 45 z 88 rzeszowskich szkół. 

Rzeszów

Od 29 do 30 kwietnia objazdy dwóch linii komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Utrudnienia potrwają od godz. 20.00 do 04.00.

Rzeszów

Mateusz Masłowski i Dawid Dryja opuszczają szeregi Asseco Resovii Rzeszów

RZESZÓW. Dawid Dryja z Asseco Resovią związany był od 2011 roku. Masłowski z Resovią związany był od początku swojej przygody z siatkówką.

Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką.

Rzeszów

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich

RZESZÓW. Radni proponują m.in. zintegrowanie jej z kartą miejską oraz całorocznego funkcjonowania.

Reklama