Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Wirtualny spacer po Rzeszowie bezpłatnie z okazji Święta Paniagi

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Z okazji Święta Paniagi, dzięki aplikacji City Talks będzie można bezpłatnie odbyć wirtualne spacery po Rzeszowie.
 
Aplikacja mobilna City Talks to połączenie spacerów ze słuchaniem miejskich opowieści. Narzędzie umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.
 
Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesione są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Zwiedzać można w dwóch wariantach: spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.
 
Aplikacja umożliwia również korzystanie z wielu funkcjonalności, m.in. tworzenia własnego planu spaceru, filtrowania zawartości aplikacji i wyboru punktu według własnych preferencji oraz robić zdjęcia, które są zapisywane w galerii. Na co dzień aplikacja będzie dostępna w modelu freemium. Podstawowe funkcje są bezpłatne, a korzystanie z ułożonych spacerów wymaga zapłaty. Twórcy aplikacji chcą, aby ona żyła nie tylko z powodu sprzedaży spacerów, ale także dzięki aktywności użytkowników, którzy będą tworzyli własne historie i dodawali je do mapy miasta. 
 
Bezpłatny dostęp do 12-stu spacerów po Rzeszowie

 
W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.
 
  • “Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi.
 
  • Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy… 
 
  • „Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym  mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!
 
Rzeszów to drugie obok Warszawy miasto dostępne w aplikacji City Talks. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści mogą zwiedzić, czyli odsłuchać aż 250 nagranych mikrohistorii i obejrzeć archiwalne zdjęcia. Z części punktów powstało aż 12 spacerów tematycznych, przybliżających m.in. secesyjną i modernistyczną architekturę miasta, jego legendarnych mieszkańców i słynne rzeszowskie rody, jak również czasy C.K. Galicji i PRL, okres wojennej konspiracji czy dziedzictwo kultury żydowskiej.
Reklama
 
3 maja odbędą się dwa spotkania z twórcami aplikacji. Pierwsze zaplanowano na godz. 12:30 w kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza, a drugie o godz. 15:30 w Starej Synagodze.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Remonty remiz i nowy samochód dla OSP Rzeszów Zalesie

OSP Rzeszów Zalesie będzie miało nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup pojazdu będzie sfinansowany ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Rzeszowa.

Rzeszów

W Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto Instytut Psychologii

RZESZÓW. W środę, 22 maja odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Psychologii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na kierunku Psychologia kształci się obecnie 76 studentów.

Rzeszów

Stały punkt kontroli autokarów przy hali Podpromie

RZESZÓW. W najbliższy poniedziałek, 27 maja 2024 r. w Rzeszowie rusza policyjny punkt kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą kontrolować autokary i pojazdy przewożące dzieci i młodzież na wycieczki.

NOWA SPORTOWA ATRAKCJA

Jest umowa na budowę Fun Parku na os Baranówka

RZESZÓW. Inwestycja powstanie w ramach ostatniej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jej koszt to nieco ponad 388 tys. zł.

PRZEKAZANO PLAC BUDOWY

Strabag rozpoczyna rozbudowę ulicy Wyspiańskiego

RZESZÓW. Już wkrótce ruszy budowa przedłużenia ul. Wyspiańskiego do projektowanej drogi KDZ na osiedlu Kotuli. Wykonawcy inwestycji, firmie Strabag, przekazano już plac budowy.

Ostrzeżenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Rzeszowie

Choroba zakaźna pszczół w Rzeszowie i sąsiednich gminach

RZESZÓW. Już wkrótce, na rzeszowskich osiedlach oraz w sąsiadujących z Rzeszowem gminach, pojawią się tabliczki informacyjne ostrzegające przed chorobą zakaźną pszczół o treści: ,, UWAGA! Obszar zapowietrzony - zgnilec amerykański pszczół”.

Rzeszów

W czwartek więcej policjantów na ulicach Rzeszowa

RZESZÓW. W czwartek, 23 maja 2024 r. funkcjonariusze ruchu drogowego przy wsparciu policjantów z komisariatów rzeszowskiej komendy będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Rzeszów

Wysoka kara dla 29-letniego traktorzysty. Uszkodził zaporę na przejeździe kolejowym w Rzeszowie

RZESZÓW. 29-letni traktorzysta wjechał na przejazd kolejowy, w momencie kiedy zaczęły zamykać się rogatki. Podczas opuszczania przejazdu, uszkodził opadającą zaporę. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania ciągnikiem rolniczym....

Reklama