Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Większy komfort pacjentek szpitala przy ul. Szopena. Nowa porodówka otwarta [ZDJĘCIA]

Dodano:

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. Od 5 marca 2024 r. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie wznawia przyjęcia pacjentek, które chcą urodzić tu dziecko.

Remont bloku porodowego w Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie był konieczny ze względu na kiepskie warunki, niedostosowane do współczesnych standardów. - Mieliśmy najgorsze warunki ze wszystkich szpitali w Rzeszowie – uważa prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa. – Warunki sanitarne nie pozwalały m.in. na porody rodzinne, gdyż nie było sali z odrębnym węzłem sanitarnym. Teraz zmieniło się wszystko, nie tylko wygląd oddziału – dodaje Tomasz Kluz.

Blok porodowy składa się z traktu porodowego oraz sal patologii ciąży i położnictwa. Modernizacja oddziału polegała na wymyśleniu i zaprojektowaniu go od nowa. - Jest przyjaźnie, zgodnie z najnowszymi trendami i standardami dla oddziałów ginekologiczno-położniczych i komfortowo; każda z sal ma odrębny węzeł sanitarny – podkreśla dr Kluz.

Na oddziale położniczym jest dziesięć nowych sal: dziewięć dwułóżkowych oraz jedna jednołóżkowa. Wnętrza pomalowane zostały pastelowymi kolorami. Pojawiły się również dekoracje w kwiaty oraz zestawy do pielęgnowania niemowląt. W każdej sali jest łazienka z prysznicem, dzięki czemu pacjentki zyskują intymność, która jest wyjątkowa ważna na takim oddziale. Dzięki zainstalowanej klimatyzacji, pacjentki będą miały zapewnione dogodne warunku temperaturowe w okresie letnim. W oknach zamontowane są elektrycznie sterowane rolety zewnętrzne, które mają możliwość regulacji i ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Sale wyposażone są w nowoczesny sprzęt medyczny; w każdej jest telewizor.

Trakt porodowy, czyli blok operacyjny składa się z trzech części: sali do cieć cesarskich, jednej sali do porodów rodzinnych i dwóch sal porodowych. Każda sala wyposażona jest w osobny węzeł sanitarny oraz posiada klimatyzację. Sala cięć cesarskich wykonana jest z nowoczesnych paneli ze stali nierdzewnej, a w pokoju przygotowania lekarzy zamontowano nowoczesną myjkę chirurgiczną, która ułatwi lekarzom profesjonalne i higieniczne przygotowanie się do zabiegu. Oddział patologii ciąży mieści jedenaście łóżek w dwu lub trzyosobowych salach, każda z nich ma łazienkę z prysznicem, klimatyzację i zamontowane elektryczne rolety okienne. W salach jest nowoczesny sprzęt medyczny i telewizor. 
Reklama
Po remoncie, liczba łóżek na oddziale nieznaczeni się zmniejszyła. Jest ich w sumie trzydzieści, z czego na położnictwie dziewiętnaście. – Szpital posiada 3 stopień referencyjności w zakresie położnictwa i neonatologii, co oznacza najwyższe standardy opieki nad noworodkami i ich mamami, mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie. – Z jednej strony wyspecjalizowana kadra pracująca w Klinice, a z drugiej przyjazne i kameralne sale, które dają większy komfort oraz wyposażenie w najwyższej jakości sprzęt, sprawią, że panie będą mogły wreszcie rodzic w godnych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Oddział patologii ciąży, który do tej pory był na granicy standardów sanitarno-epidemiologicznych, obecnie może być przykładem dla innych szpitali.

Do tej pory w szpitalu rodziło się około półtorej tysiąca dzieci rocznie, a prawie 2/3 porodów odbywała się przez cesarskie cięcie.

Remont porodówki w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena w Rzeszowie kosztował w sumie 19 i pół miliona złotych. Środki w całości przyznane zostały Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na drodze prowadzącej na Lisią Górę powstało blisko 100-metrowe graffiti [FOTO]

RZESZÓW. 100 metrowa ściana, 50 artystów i tylko jeden dzień na realizacje.

Rzeszów

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

RZESZÓW. „Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony podczas ogólnopolskiego konkursu. Chodzi o rozbudowę Al. Gen. W. Sikorskiego

RZESZÓW, POLSKA. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski.

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Rzeszów

Jak rozbłyśnie Rzeszów na święta? W tym roku zobaczymy, m.in. św. Mikołaja na motorze i autobus z rogami

RZESZÓW. Zobaczymy masę nowych dekoracji, które zostaną zamontowane do końca listopada.

Rzeszów

Za nami pierwszy dzień InternetBeta Conference

RZESZÓW. W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ rozpoczął się InternetBeta Conference.

Rzeszów

Chciał oszukać mieszkankę Rzeszowa metodą „na funkcjonariusza”. 21-latek z Łodzi nie miał jednak szczęścia

RZESZÓW. W czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie objął 21-latka, 3-miesięcznym aresztem tymczasowym.

Reklama