Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

„Walczymy w interesie mieszkańców”. Śmieciarki w formie protestu spowolnią ruch w Rzeszowie?

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przedstawiciele spółek komunalnych z różnych miejscowości na Podkarpaciu nie wykluczają, że wyjadą śmieciarkami na ulice Rzeszowa, aby w ten sposób wyrazić swój sprzeciw ws. polityki prowadzonej przez PGE Energie Ciepła.

26 listopada w Błażowej przy ul. Myśliwskiej spotkali się przedstawiciele spółek komunalnych, m.in. z Błażowej, Kańczugi, Sanoka oraz Strzyżowa. Głównym tematem rozmów była sytuacja do jakiej doprowadziła aktualna polityka PGE Energii Ciepła, w związku z nowymi zasadami przystępowania do przetargu na odbiór śmieci.

Problem, który notabene dotyczy również Rzeszowa, w jeszcze większym stopniu uderza w mniejsze podmioty, które w otwartym przetargu na zasadzie „kto da więcej” nie mają większych szans rywalizacji. Dodajmy, że w związku z II etapem postępowania na dostawę opadów komunalnych do Instalacji Termicznego Przekształcania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przy ul. Ciepłownicze nawet stolica innowacji musi walczyć o miejsce z ofertami z Warszawy oraz Łodzi.

„Tak jak pan dyrektor PGE powiedział: wolny kraj, demokracja, wolny rynek, wolne ceny, więc postanowili postępować wedle tej zasady, choć dla mnie jest to zasada, która z moralnością i etyką ma niewiele wspólnego, jeżeli chodzi o patrzenie na interesy zwykłego mieszkańca” – mówił podczas spotkania burmistrz Błażowej, Jerzy Kocój.

Podczas spotkania pojawiła się m.in. propozycja powrócenia do regionalizacji na poziomie całego województwa oraz zwiększenia limitów związanych z przetrzymywaniem odpadów oraz ich odbiorem. Przypomnijmy, że przetarg, o którym mowa mówi jedynie o odpadach o kodzie 20 03 01, zaś PGE zadeklarowało, że przyjmie ich jedynie 35 tys. ton z czego sam Rzeszów przedstawił ofertę na 30 tys. ton.
Reklama
„Teraz pytanie, czy od 1 stycznia będziemy mieć w ogóle możliwość odstawiania gdziekolwiek odpadów na terenie województwa podkarpackiego” – tłumaczyła Jadwiga Szermach, prezes zarządu Gospodarki Komunalnej w Błażowej.

Nie sposób było nie zauważyć, że przedstawiciele spółek komunalnych największy problem widzą w tym, że ich pisma, prośby itd. odbijają się szerokim echem w próżni. Pojawiło się także ciekawe stanowisko zebranych przedstawicieli. Mowa o możliwym proteście, który miałby polegać na spowolnianiu ruchu w Rzeszowie przez śmieciarki w rejonie urzędu marszałkowskiego i ronda Dmowskiego.

Pomysł z protestem szczególnie pochwalał Rafał Szymczakiewicz (prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Kańczudze) oraz Maciej Grządziel z firmy Transprzęt, zajmującej się odbiorem i wywozem odpadów komunalnych z Sanoka.

„Trzeba podkreślić, że jesteśmy zbulwersowani, zniesmaczeni postępowaniem sejmu. To jest nie korzystne dla mieszkańców. Walczymy w interesie mieszkańców” – mówił Maciej Grządziel. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że taki protest może odbyć się 9 grudnia br.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zbiórka krwi przy kinie Helios. Będą też bezpłatne badania wzroku i konsultacje dietetyczne

RZESZÓW. Każdy kto przyjdzie 5.06. w godz. 9:00 – 13:00 na parking...

Rzeszów

Chcą zrobić sztuczną rękę sterowaną impulsami z mięśni. Pomóc ma Podkarpackie Centrum Innowacji

RZESZÓW. Przyszli inżynierowie w PCI będą mieć swojego opiekuna oraz nowoczesny sprzęt do badań.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ma nowego przyjmującego

RZESZÓW. Belgijski siatkarz związał się z rzeszowskim klubem dwuletnim kontraktem.

Rzeszów

Jutro na Rynku w Rzeszowie happening z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów

RZESZÓW. W programie imprezy zaplanowano m.in. improwizacje taneczne, występy wokalistów oraz specjalne przekąski.

Rzeszów

Kibice pomagają piłkarzom Apklan Resovia Rzeszów w powrocie na stadion przy ul. Wyspiańskiego

RZESZÓW. Akcje #CzasWracaćDoDomu zorganizowała Fundacja Pro Resovia.

Rzeszów

Na osiedlu Wilkowyja powstanie nowy Zespół Oświatowo-Wychowawczy?

RZESZÓW. Ratusz ma budowę w planach, jednak obowiązuje kolejność.

Rzeszów

Sześć firm zainteresowanych budową Podkarpackiego Centrum Nauki

RZESZÓW. Wszystkie oferty przekraczają zarezerwowaną na inwestycje kwotę.

Rzeszów

Koniec z darmowym parkingiem na lotnisku w Jasionce. Od lipca zaczną obowiązywać opłaty

RZESZÓW. „W tej chwili trwa przebudowa parkingu. Opłaty planujemy wprowadzić od 1 lipca” – informuje Marcin Kołacz z biura prasowego Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Reklama