Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W rzeszowskim oddziale NFZ stanął samoobsługowy kiosk profilaktyczny

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Rzeszowski oddział NFZ wraz z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. Stanowisko ds. profilaktyki zostało rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym można już wykonywać badania określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
 
– Ciągle zapominamy o profilaktyce zdrowotnej. Przez pandemię rzadziej zgłaszamy się do lekarzy i rzadziej wykonujemy badania – mówi Filip Nowak, prezes NFZ. – Chcemy zmienić ten trend i odbudować zdrowie naszego społeczeństwa, dzięki ogólnopolskim programom bezpłatnych badań profilaktycznych. Choroby cywilizacyjne nie poczekają na koniec pandemii. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie – dodaje.
 
W rzeszowskim oddziale NFZ dostępne są już samoobsługowe kioski profilaktyczne, w których można na miejscu wykonać najważniejsze pomiary, określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.
 
– Zapobieganie chorobom, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie, jest celem wszelkich działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Pamiętać musimy, że zdrowe społeczeństwo to suma zdrowia poszczególnych obywateli. Dlatego należy podejmować działania prospołeczne z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Dzisiejsze społeczeństwo wykazuje coraz wyższą świadomość prozdrowotną, a także ceni sobie wygodę, dostępność, indywidualność i wysoką jakość badań profilaktycznych – wyjaśnia dr Joanna Błajda nauczyciel akademicki i promotor zdrowia.
 
Kioski profilaktyczne umożliwią wykonanie pomiarów wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała – BMI, składu ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi. To podstawowe pomiary, niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.
 
Reklama
Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z konsultantem medycznym przy stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z punktów mogą korzystać niepełnosprawni, w tym osoby niedowidzące.
 
Mimo że kiosk jest samoobsługowy, na miejscu dostępny będzie także profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary. Doradcy udzielą też informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są: program Profilaktyka 40 PLUS, Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 oraz plany żywieniowe dostępne na portalu diety.nfz.gov.pl.

Konsultant pomoże także założyć profil zaufany i aktywować internetowe konto pacjenta. Dzięki niemu zainteresowany otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub pocztą elektroniczną, otrzyma e-skierowanie, będzie mógł udostępnić lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach, pobrać unijny certyfikat COVID czy sprawdzić historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane dostępne są również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym wystarczy zapisać się na wizytę przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub telefonicznie – pod bezpłatnym całodobowym numerem 800 190 590.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Pijani kierowcy na ulicach Rzeszowa. Jeden wydmuchał 2,5 promila, a drugi miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Dwóch pijanych kierowców ujawnili rzeszowscy policjanci. Jeden z nich wpadł podczas kontroli, natomiast w drugim przypadku doszło do obywatelskiego ujęcia.

Rzeszów

Konsultacje w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa

RZESZÓW. 19 marca 2020 r. rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami Rzeszowa w sprawie zmiany granic miasta Rzeszowa. Konsultacje będą trwały do 22 marca 2020 r.

Rzeszów

Od 18 marca zmiany w rozkładzie kilku głównych linii komunikacji miejskiej. Linia 53 zawieszona

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o zmianach w kursowaniu części linii autobusowych, jakie zaczną obowiązywać od 18 marca. 

Rzeszów

Rzeszowskie restauracje dowożą lekarzom "darmowe" jedzenie

RZESZÓW. Dzięki platformie organizującej zbiórki trzy organizacje postanowiły pomóc pracownikom służb medycznych w kraju, dostarczając im posiłki. W akcji udział biorą również restauracje i szpitale z Rzeszowa.

Rzeszów

ZTM wprowadza ograniczenia kontaktu

RZESZÓW. ZTM wprowadza zakaz bezpośredniego kontaktu z klientem. POP-y zamknięte.

Rzeszów

Podkarpacki Urząd Wojewódzki. Obsługa klientów zamknięta do odwołania

RZESZÓW. Podobnie jak Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki, również Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie od 16 marca zamyka do odwołania obsługę klientów.

Rzeszów

Urząd Miasta Rzeszowa oraz podległe mu jednostki zaprzestają bezpośredniej obsługi mieszkańców

RZESZÓW. Od 16.03.2020 r. do odwołania Urząd Miasta Rzeszowa oraz Jednostki Organizacyjne Miasta Rzeszowa nie prowadzą obsługi polegającej na bezpośrednim kontakcie z klientem.

Rzeszów

Loty na lotnisku w Jasionce wstrzymane

Podrzeszowskie lotnisko wstrzymuje loty na co najmniej 14 dni.

Reklama