Rzeszów - Piątek, 15.11.2024
Reklama

W Rzeszowie uruchomiono jedyny w Polsce system "zielonej fali" dla pojazdów uprzywilejowanych

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Stolica Podkarpacia jest pierwszym polskim miastem, które wdrożyło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych. System pomaga w codziennej pracy służb pogotowia, straży pożarnej i policji, automatycznie namierzając wóz w trakcie akcji i załączając zielone światło, co zapewnia szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowanie.

Inteligentny System Transportowy (ITS) działający w Rzeszowie od 2015 roku doczekał się nowej funkcjonalności. Wzbogacono go o technologię Sitraffic Stream gwarantującą priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych. Nowa technologia przeszła fazę testów i już działa.

Technologia zapewnia automatyczne zielone światło na każdym skrzyżowaniu dla wybranych pojazdów służb ratowniczych, wyposażonych w specjalną jednostkę pokładową. System wykorzystuje GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu, przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy.

Nie jest wymagana żadna fizyczna infrastruktura przydrożna, a po przejechaniu przez skrzyżowanie pojazdu służb ratowniczych system jak najszybciej wraca do normalnej pracy świateł drogowych. Wszystko odbywa się automatycznie.

- Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia dla nadjeżdżającego pojazdu służb ratowniczych. To wszystko zapewnia lepszą, skuteczniejszą i bezpieczniejszą jazdę na skrzyżowaniach, a w konsekwencji - realizację zadań – mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran - Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Reklama
- System został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych – pogotowia, straży pożarnej oraz policji. To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa, w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Nową technologię wdrożyła firma Siemens Mobility będąca operatorem systemu ITS w Rzeszowie, a także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach.

– Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom – powiedział Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Inteligentny System Transportowy (ITS) działa w Rzeszowie od 2015 roku. System obejmuje swoim obszarem całe miasto. Do systemu włączonych jest 66 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną, ponad 40 tablic zmiennej treści, stacje meteo oraz pomiaru zanieczyszczeń, a także systemy kamer CCTV, czasu przejazdu, inteligentnego ważenia oraz priorytetu dla transportu publicznego.

ITS jest sukcesywnie rozbudowywany o nowe funkcjonalności.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie otrzyma nowy sztandar. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Mieszkańcy musza się liczyć z utrudnieniami w piątek i niedziele. 

Rzeszów

W sobotę Dni Otwarte Elektrociepłowni przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. Wśród atrakcji m.in. strefa kosmorobot oraz mobilne laboratoria inżyniera.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc wśród 15. najlepszych prezydentów miast w Polsce

RZESZÓW. Wyróżnienia zostały wręczone przedwczoraj, podczas uroczystej gali Kongresu Regionów we Wrocławiu.

Rzeszów

Radni pytają o kamery monitorujące buspasy. Miałyby zastępować policyjne patrole

RZESZÓW. Docelowo system monitoringu miałby „wyłapywać” nieuczciwych kierowców.

Rzeszów

Budowa kładki rowerowej przy moście Narutowicza. Miasto ponownie szuka wykonawcy

RZESZÓW. Poprzednim razem wymagania wykonawców dwukrotnie przewyższały plany finansowe miasta.

Rzeszów

Rzeszowscy agenci CBA zatrzymali kobietę podejrzaną o wyłudzenia z subwencji MEN

RZESZÓW. Sprawa dotyczy wyłudzenia co najmniej 75 tys. zł.

Rzeszów

Pięć ofert na rozbudowę budynku Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wykonanie inwestycji przeznaczono 37 mln złotych brutto, a cześć środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Reklama