Rzeszów - Czwartek, 07.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rozpoczął się montaż iluminacji świątecznych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku rozpoczął się montaż świątecznych iluminacji. Wykonawca instaluje już m.in. gigantyczną choinkę w rejonie Skweru Kultury.

Rzeszów

Projekty przestrzeni wspólnych w Millenium Hall. Konkurs rozstrzygnięty [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Rozstrzygnięto konkurs dla studentów architektury Politechniki Rzeszowskiej dotyczący zaprojektowania przestrzeni wspólnych w Millenium Hall. 

Rzeszów

Zderzenie dwóch bmw przy rondzie Kuronia. Jedna osoba nie żyje

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj około godz. 22:00 na ul. Rzecha w Rzeszowie. W zderzeniu dwóch samochodów zginął kierowca jednego z nich.

Rzeszów

Basen przy ul. Matuszczaka ma już prawie rok. W weekend urodziny, promocje i maraton pływacki

RZESZÓW. Z okazji zbliżających się urodzin, przygotowano liczne atrakcje dla miłośników wody i sportów wodnych.

Rzeszów

Ul. Grunwaldzka w remoncie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Trwa przebudowa ostatniej części miejskiego deptaka. Remont ul. Grunwaldzkiej ma zakończyć się w drugiej połowie 2024 r. 

Rzeszów

Ponad 1000 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Już ponad 500 drzew posadzono tej jesieni w Rzeszowie. Do końca listopada przybędzie prawie drugie tyle. Drzewa sadzone są m.in. przy ulicach: Krogulskiego, Podkarpackiej, Rejtana, Krajobrazowej.

Rzeszów

WSIiZ rusza z podcastami. Udostępniono pierwsze 4 odcinki

RZESZÓW. Od 16 listopada 2023 r. spotkania i wykłady otwarte organizowane przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie są dostępne on-line jako podcasty.

Rzeszów

Chłopak, który zaatakował 12-latkę, trafił do schroniska dla nieletnich

RZESZÓW. 16-latek, który w poniedziałek zaatakował nożem 12-letnią dziewczynę, został umieszczony w schronisku dla nieletnich na okres 3 miesięcy.

Reklama