Rzeszów - Piątek, 15.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nowe ogniska koronawirusa w powiecie rzeszowskim

Sanepid udostępnił najnowszy raport dotyczący ognisk koronawirusa w województwie podkarpackim. W powiecie rzeszowskim pojawiły się dwa nowe ogniska. Na Podkarpaciu jest ich łącznie dziewięć.

Rzeszów

Nowy punkt drive-thru w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie otwiera się piąty punkt pobrań wymazów w kierunku COVID-19. Na Podkarpaciu łącznie działa już 30 takich miejsc.

Rzeszów

Strajk kobiet. W poniedziałek kolejny protest w Rzeszowie

RZESZÓW. Protestujący ponownie wyjdą i wyjadą na ulice Rzeszowa. Początek demonstracji o godz. 17:00.

Rzeszów

Miasto odkupi chryzantemy od handlarzy

RZESZÓW. Rzeszów, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, odkupi chryzantemy od handlarzy. Ozdobią one m.in. miejskie klomby i rabaty.

Rzeszów

Dodatkowe ograniczenia w rozkładzie jazdy MKS

RZESZÓW. Od 2 listopada wprowadzone zostają dodatkowe ograniczenia w kursowaniu autobusów MKS. 

Rzeszów

Cmentarze zamknięte na 3 dni. Linie specjalne MPK odwołane

RZESZÓW. Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy na trzy dni. ZTM w Rzeszowie odwołał kursy linii specjalnych.

Rzeszów

Strajk kobiet. Dziś kolejny protest w Rzeszowie

RZESZÓW. „Przepraszamy za utrudnienia mamy rząd do obalenia” – pod takim hasłem dziś w Rzeszowie odbędzie się kolejny protest przeciwników orzeczenia TK ws. aborcji. 

Rzeszów

Kwesta 2020. Ograniczona liczba wolontariuszy, duże skarbony i internetowa zbiórka

RZESZÓW. Ze względu na pandemię koronawirusa, tegoroczna kwesta na rzeszowskich cmentarzach odbędzie się w zmienionej formie.

Reklama