Rzeszów - Sobota, 16.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

RZESZÓW. W Sylwestra godziny kursowania autobusów komunikacji miejskiej zostaną skrócone, a w Nowy Rok autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

W Pogwizdowie Nowym będzie działał tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców

RZESZÓW. Miasto uruchamia tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców w Pogwizdowie Nowym, który z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się częścią Rzeszowa.   

Rzeszów

W pożarze domu w Zaczerniu zginął 46-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do tragicznego pożaru doszło dzień przed Wigilią w Zaczerniu. Podczas akcji gaśniczej strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny.

Rzeszów

Na Podkarpaciu ruszyły szczepienia przeciw Covid-19

RZESZÓW. W szpitalu MSWiA w Rzeszowie zaszczepiono pierwsze osoby z tzw. grupy „0”przeciw Covid-19.

Rzeszów

Czy Rzeszów zostanie "Świetlną Stolicą Polski"? Trwa głosowanie

Trwa 12. edycja „Świeć się z Energą”, ogólnopolskiego plebiscytu, w którym wybierane są najpiękniejsze iluminacje rozświetlające polskie miasta. Zwycięskie miasto otrzyma sprzęt AGD z przeznaczeniem dla potrzebujących mieszkańców.

Rzeszów

Na terenie Politechniki Rzeszowskiej powstaje Uczelniane Archiwum

RZESZÓW. Rozpoczęto budowę budynku Uczelnianego Archiwum Politechniki Rzeszowskiej. Obiekt o wartości blisko 3,9 mln zł powstaje na terenie osiedla studenckiego. Ma być gotowy we wrześniu 2021 roku.

Rzeszów

Z Rzeszowa do Szczecina pociągiem TLK Górski

RZESZÓW. W niedzielę 13 grudnia 2020 roku na tory po raz pierwszy wyjechał pociąg PKP Intercity nazwany na cześć Kazimierza Górskiego, który kursuje między Rzeszowem a Szczecinem.

Rzeszów

Od 1 stycznia zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Trzy linie komunikacji miejskiej od nowego roku pojadą wg. nowego rozkładu jazdy.

Reklama