Rzeszów - Niedziela, 17.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona

​RZESZÓW. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach II naboru do Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek na ul. Myśliwskiej. Nie żyje rowerzysta

RZESZÓW. 52-letni mieszkaniec Rzeszowa najprawdopodobniej przewrócił się na jezdnię i w wyniku obrażeń zmarł.

Rzeszów

Na ulice Rzeszowa wyjechały posypywarki

RZESZÓW Od rana służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg pracują na ulicach Rzeszowa.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Otrzymał go z rąk Konrada Fijołka, podczas uroczystości 668-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa

Rzeszów

Obywatelskie ujęcie pijanego kierowcy w Tyczynie

TYCZYN. Ponad 2 promile miał 53-letni kierowca opla, którego w Tyczynie ujęli świadkowie. Okazało się, że mężczyzna ma dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów i poszukiwany jest do odbycia kary.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ma nowy symulator spawalniczy oparty na technologii VR

RZESZÓW. W Laboratorium Spawalnictwa Katedry Odlewnictwa i Spawalnictwa na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa zostało uruchomione nowe stanowisko do realizacji zajęć dydaktycznych wyposażone w symulator spawalniczy. 

Rzeszów

Wypadek w Krasnem. Zderzyły się dwa peugeoty

RZESZÓW. Po godz. 11:00 na DK 94 w Krasnem zderzyły się dwa samochody. Kierowca jednego z nich był pijany. 

Rzeszów

Na osiedlu Miłocin powstaną tereny rekreacyjne

RZESZÓW. Miasto zakupiło działki o powierzchni 54 arów na osiedlu Miłocin – Św. Huberta. Teren, którym interesowała się firma deweloperska zostanie w całości przeznaczony na cele rekreacyjne.

Reklama