Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Senioralia Rzeszowskie. Ponad 50 wydarzeń dla starszych mieszkańców [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczne Senioralia Rzeszowskie zainauguruje koncert Majki Jeżowskiej na rzeszowskim Rynku.

Rzeszów

Oficjalne otwarcie zmodernizowanej ul. Grunwaldzkiej. Będą atrakcje

RZESZÓW. - W końcu mam wielką przyjemność zaprosić wszystkich Państwa na oficjalne otwarcie nowej, zmodernizowanej, zazielenionej ulicy Grunwaldzkiej! – napisał w mediach społecznościowych Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa. - Mam wielką nadzieję, że...

Rzeszów

Od października nowe połączenie z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Łotewskie narodowe linie lotnicze Air Baltic debiutują w Jasionce i uruchamiają nowe połączenie z podrzeszowskiego lotniska.

Rzeszów

Dzwonnica na placu Wolności gotowa [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Zakończyła się budowa dzwonnicy Dzwonu Niepodległości na rzeszowskim placu Wolności. Koszt inwestycji to blisko 275 tys. zł.

Rzeszów

Happening ekologiczny w Parki Jedności Polonii z Macierzą

RZESZÓW. "Nowe życie odpadów" - pod takim hasłem już w najbliższą sobotę odbędzie się Happening Ekologiczny w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

Rzeszów

Łoś na ulicach Rzeszowa. Nietypowa interwencja policjantów

RZESZÓW. Zwierzę zostało zauważone dziś rano, przed godz. 5:00 na terenie komendy wojewódzkiej policji w Rzeszowie, przy ul. Dąbrowskiego

Rzeszów

Szeregówki na osiedlu Biała nie grożą zawaleniem. Są wyniki kontroli PINB

RZESZÓW. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa, poinformował o stanie technicznym budynków.

Rzeszów

Policyjny dron nad rzeszowskim rondem ujawnił 20 wykroczeń

RZESZÓW. Po raz kolejny funkcjonariusze z rzeszowskiej drogówki patrolowali rondo w rejonie hipermarketu E. Leclerc. W niespełna trzy godziny, oko policyjnej kamery, zarejestrowało 20 wykroczenia.

Reklama