Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

W Rzeszowie trwa likwidacja piecyków gazowych

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Niemal 9 tysięcy piecyków gazowych zlikwidowali już mieszkańcy Rzeszowa. Jest plan kolejnych wymian.

Jak podaje Ratusz, rzeszowski MZBM w latach 2002-2020 zlikwidował 8600 piecyków gazowych w 224 budynkach.

Na lata 2021-2022 zaplanowano wymianę kolejnych ponad 700 piecyków w 26 budynkach. Część z nich będzie likwidowana w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”, prowadzonego przez Rzeszowski Obszar Funkcjonalny, czyli stowarzyszenie Rzeszowa i 13 podmiejskich gmin. Są też plany na kolejne lata.

Piecyki gazowe w mieszkaniach to przeżytek. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych. – Dziś mamy ciepło systemowe, tańsze i bezpieczne – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.

– Dawno już odeszły czasy, w których piecyk gazowy w mieszkaniu był szczytem nowoczesności i komfortu. W Rzeszowie mamy stale rozbudowywaną przez MPEC sieć, która dostarcza ciepło systemowe i korzystamy z niej. To znacznie lepsze rozwiązanie, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Likwidując piecyki gazowe, eliminujemy ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem – dodaje prezes Szczepanek.
Reklama
Centralna Ciepła Woda Użytkowa (CCWU) ma więcej zalet. – Kolejną korzyścią są oszczędności finansowe. Gaz jest drogi i cały czas drożeje. Po drugie i bardzo ważne, osiągamy znaczące efekty ekologiczne, ale także znaczną poprawę komfortu mieszkania w lokalach zarządzanych przez MZBM. Rośnie także wartość metra kwadratowego mieszkania – przekonuje prezes.

Rzeszowski MZBM wyliczył, że od 2002 roku liczba budynków zarządzanych przez spółkę i wyposażona w centralną ciepłą wodę wzrosła pięciokrotnie. Oznacza to, że ograniczono emisję dwutlenku węgla do atmosfery, pochodzącą ze spalania gazu o około 20 procent, a dodatkowo wpłynęło to na zmniejszenie kosztów przeglądów i napraw piecyków gazowych.

Likwidacja piecyków gazowych w latach 2002-2020 kosztowała łącznie ponad 35 mln zł, w tym udział miasta to przeszło 11 mln, a pozostałe środki pochodziły z zasobów wspólnot mieszkańców.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rekordowy sezon wakacyjny w Jasionce. Znamy plany na lato 2023

RZESZÓW/JASIONKA. Z wakacyjnych połączeń z podrzeszowskiego lotniska skorzystało ponad 114 tys. pasażerów. 

Rzeszów

Nowy most w Błędowej Tyczyńskiej

RZESZÓW. Inwestycja o wartości blisko 2 mln zł była współfinansowana ze środków Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (ponad 1,5 mln zł) oraz Powiatu Rzeszowskiego (ponad 455 tys. zł).

Rzeszów

Nad Wisłokiem posadzono 200 drzew

RZESZÓW. Rzeszów włączył się do akcji „Czyste, zielone miasta”, prowadzonej przez Stowarzyszenie Program Czysta Polska. We wtorek przy ul. Jarowej posadzonych zostało 200 drzew: dębów szypułkowych i sosen zwyczajnych.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek w Głogowie Małopolskim. Autobus potrącił pieszego

GŁOGÓW MAŁOPOLSKI. W Głogowie Małopolskim autobus miejski potrącił 68-letniego mieszkańca powiatu rzeszowskiego. Ranny mężczyzna trafił do szpitala, gdzie pomimo udzielonej pomocy, zmarł.

Rzeszów

Punkt Kancelaryjny Urzędu Miasta Rzeszowa zmienia siedzibę

RZESZÓW. Od środy (26 października) wszelką korespondencje dostarczaną osobiście do Urzędu Miasta Rzeszowa będzie można składać w Punkcie Kancelaryjnym Urzędu Miasta Rzeszowa, zlokalizowanym w pokoju nr 1 w budynku przy ul. Rynek...

Rzeszów

Od poniedziałku wraca część zawieszonych kursów MPK

RZESZÓW. Z kolei na liniach 0A i 19 blisko 30 kursów nadal nie będzie realizowanych, aż do końca przyszłego tygodnia. 

Rzeszów

1000 nowych drzew w Rzeszowie

RZESZÓW. Pracownicy rzeszowskiego oddziału Deloitte zasadzili ul. Krogulskiego 1000 drzew. W ten sposób firma upamiętniła zatrudnienie tysięcznego pracownika.

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dla osób z niepełnosprawnością

RZESZÓW. Będzie to pierwsza tego typu placówka w naszym mieście.

Reklama