Rzeszów - Piątek, 29.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

- Rzeszów już teraz jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce, ale chcemy żeby mieszkańcy czuli się tu jeszcze pewniej. Dlatego, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, uruchamiamy centrum monitoringu. W ten sposób spinamy w jedną całość kilka systemów, które korzystają w Rzeszowie z ponad tysiąca kamer. Będziemy to miejsce dalej rozwijać, za granicą widziałem już takie centra, gdzie wykorzystywano także sztuczną inteligencję, wychwytującą zdarzenia nadzwyczajne. Włączymy w monitoring także czujniki jakości powietrza i system monitorowania poziomu wód w rzekach – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum przy ul. Hanasiewicza 10 wyposażone jest w nowoczesny sprzęt monitoringu wizyjnego składający się z 8 monitorów, 2 komputerów i systemu sterowania kamerami. System monitoringu obejmuje przekaz obrazu terenu miasta Rzeszowa z około 1000 kamer, wchodzących w skład systemów monitoringu skrzyżowań, przystanków autobusowych, stref płatnego parkowania oraz osiedli. Obsługą centrum zajmuje się Urząd Miasta Rzeszowa oraz Straż Miejska w Rzeszowie.
Reklama
- W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, zagrożenia bezpieczeństwa, zakłócenia porządku, poprzez centrum będzie można szybko i skutecznie reagować. Widząc, co się dzieje pracownik centrum przekaże informacje odpowiednim służbom, które podejmą interwencję adekwatną do sytuacji. To znacznie ułatwi pomoc, usprawni współpracę między służbami i skróci czas reakcji – mówi Marek Kruk, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Utworzenie centrum kosztowało 100 tysięcy złotych.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstanie pomnik upamiętniający Józefa Szajnę

RZESZÓW. Przy ul. Krakowskiej w Rzeszowie stanie pomnik upamiętniający prof. Józefa Szajnę - wybitnego rzeszowskiego artysty, reżysera, scenografa oraz autora scenariuszy.

Rzeszów

Program wsparcia niepełnosprawnych dzieci. W Rzeszowie rusza nabór wniosków

RZESZÓW. Miasto przystąpiło do realizacji programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa w formie pobytu dziennego” – edycja 2022.

Rzeszów

Wenecja i Burgas - nowe wakacyjne kierunki z lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Do 13 państw polecimy w tym sezonie letnim z podrzeszowskiego lotniska. Nowością będą wakacyjne połączenia LOT do Wenecji i Wizz Air do Burgas.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa czeka rewitalizacja

RZESZÓW. Będą nowe atrakcje dla dzieci, rośliny, miejsca wypoczynku oraz biblioteczka plenerowa.

Rzeszów

Wiosną ruszy rozbudowa ulicy Warszawskiej

RZESZÓW. Blisko kilometrowy odcinek ul. Warszawskiej zostanie rozbudowany do czterech pasów ruchu. Inwestycja ma rozpocząć się wiosną.

Rzeszów

„Przyjdź i odpocznij”. Rusza czwarty tydzień świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w WSIiZ

RZESZÓW. We wtorek, 29 marca 2022 r. rozpocznie się czwarty tydzień działalności bezpłatnej świetlicy dla uchodźców z Ukrainy w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Skrzyżowanie al. Witosa z ul. Solarza zostanie przebudowane

RZESZÓW. Wkrótce ruszy przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania al. Witosa z ul. Solarza. Przebudowane zostaną również wloty ul. Lewakowskiego i ul. Rataja w ul. Solarza.

Rzeszów

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy – od poniedziałku zmiany. Nowe godziny pracy infolinii

RZESZÓW. Od poniedziałku, 28 marca 2022 r. filie Rzeszowskiego Domu Kultury, w których można było oddać dary dla uchodźców, przestają pełnić taką funkcję. Dary będzie mozna przynosić do Centrum Pomocy Ukrainie.

Reklama