Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

- Rzeszów już teraz jest jednym z najbezpieczniejszych miast w Polsce, ale chcemy żeby mieszkańcy czuli się tu jeszcze pewniej. Dlatego, aby zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa, uruchamiamy centrum monitoringu. W ten sposób spinamy w jedną całość kilka systemów, które korzystają w Rzeszowie z ponad tysiąca kamer. Będziemy to miejsce dalej rozwijać, za granicą widziałem już takie centra, gdzie wykorzystywano także sztuczną inteligencję, wychwytującą zdarzenia nadzwyczajne. Włączymy w monitoring także czujniki jakości powietrza i system monitorowania poziomu wód w rzekach – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Centrum przy ul. Hanasiewicza 10 wyposażone jest w nowoczesny sprzęt monitoringu wizyjnego składający się z 8 monitorów, 2 komputerów i systemu sterowania kamerami. System monitoringu obejmuje przekaz obrazu terenu miasta Rzeszowa z około 1000 kamer, wchodzących w skład systemów monitoringu skrzyżowań, przystanków autobusowych, stref płatnego parkowania oraz osiedli. Obsługą centrum zajmuje się Urząd Miasta Rzeszowa oraz Straż Miejska w Rzeszowie.
Reklama
- W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej, zagrożenia bezpieczeństwa, zakłócenia porządku, poprzez centrum będzie można szybko i skutecznie reagować. Widząc, co się dzieje pracownik centrum przekaże informacje odpowiednim służbom, które podejmą interwencję adekwatną do sytuacji. To znacznie ułatwi pomoc, usprawni współpracę między służbami i skróci czas reakcji – mówi Marek Kruk, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Utworzenie centrum kosztowało 100 tysięcy złotych.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

14 ekologicznych autobusów dla Rzeszowa. Umowy podpisane

RZESZÓW. Do Rzeszowa trafi kolejnych 14 ekologicznych autobusów. Miasto podpisało umowy na ich dostawę z firmami Autosan i Solaris.

Rzeszów

Rekordowy czerwiec na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW. Blisko 80 tysięcy pasażerów obsłużył w czerwcu 2022 r. port lotniczy Rzeszów-Jasionka. 

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Reklama