Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstał model Układu Słonecznego

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa i turyści zyskali nową, „kosmiczną atrakcję”. W przestrzeni miasta powstał model Układu Słonecznego. Rozlokowanie elementów instalacji odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku.

Elementy Układu Słonecznego umieszczone zostały w różnych częściach miasta. Słońce pojawiło się na Rynku, nad wejściem do Rzeszowskich Piwnic, nieopodal znajdują się Mekrury (Rynek 25) i Wenus (obok drzewa), Ziemia i Księżyc ulokowane są na parking przy ul. Króla Kazimierza, z kolei na Bulwarach przy ul. Żeglarskiej 1 zamontowano Kometę Halleya. Cały model złożony jest z 13 ciał niebieskich. Szczegółowe informacje o lokalizacjach wszystkich obiektów, ich średnicy oraz współrzędne modelów w terenie, można znaleźć na stronie planety.rzeszow.pl. Znajdziemy tam również szczegółowe informacje na temat całego projektu, jak również mapkę z poszczególnymi ciałami niebieskimi.

Pomysłodawcą modelu jest Paweł Pasterz, popularyzator nauki, współtwórca i współorganizator „Dnia Odkrywców – Interaktywnego Pikniku Wiedzy” oraz programu Radiolatorium. Pomysł zaprezentowania w przestrzeni Rzeszowa ogromu skali Układu Słonecznego narodził się już 10 lat temu, w 2012 roku. Koncepcja zakładała stworzenie edukacyjnego modelu układu słonecznego pod nazwą „Planetostrada”, w formie modeli słońca i planet w skali 1 do 1 miliarda, umieszczonych wzdłuż bulwaru na lewym brzegu Wisłoka, na dystansie 4,5 km. Projekt był zgłaszany do budżetu obywatelskiego w 2014 i 2015 roku, jednak nie zdobył odpowiedniej ilości głosów. Współtwórcą tej pierwotnej koncepcji był Paweł Pasterz, który nie porzucił pomysłu i przez kolejne lata rozwijał go w ramach stowarzyszenia Ars Scientia. W 2022 roku projekt doczekał się w końcu realizacji.
Reklama
Układ Słoneczny w Rzeszowie powstał w skali 1 do 2 miliardów 200 milionów - nawiązując w ten sposób do wartości długości geodezyjnej południka rzeszowskiego 22° E – zarówno dla odległości, jak i rozmiarów słońca oraz planet. To co go wyróżnia spośród innych tego typu instalacji, to rozmieszczenie planet. - W większości tego typu modeli instalowanych w przestrzeni miast, planety są ustawione w jednej linii, co bardzo rzadko zdarza się w rzeczywistości. Układ planet w zaprojektowanym dla Rzeszowa modelu jest rozlokowany na orbitach eliptycznych, których układ odpowiada faktycznemu układowi planet w dniu lokacji Rzeszowa, czyli w południe 19 stycznia 1354 roku. Uzyskany zostanie w ten sposób dodatkowy element edukacyjny – historyczny – mówi Paweł Pasterz.

W optymalnych lokalizacjach – możliwie najbliższych proponowanym – umieszczone zostały w nawierzchni chodników i placów, przeszklone kapsuły z modelami planet, ich fotografiami i krótkim opisem. Kapsuły są widoczne w nocy dzięki zasilanemu przez baterie słoneczne podświetleniu. Stanowią one podstawę dla swoistej edukacyjnej gry miejskiej, polegającej na poszukiwaniu w przestrzeni miasta Rzeszowa kolejnych modeli. Przy każdym modelu zamieszczony został adres i kod QR, który po przeskanowaniu odsyła na stronę www. 

W przyszłości Układ Słoneczny w Rzeszowie może zostać rozbudowany o kolejne, kosmiczne obiekty, takie jak: planety karłowate, słynne komety czy inne elementy układu słonecznego . W planach są również kolejne obiekty edukacyjne związane z astronomią oraz geodezją w Rzeszowie.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

11 i 12 listopada drobne korekty w rozkładzie autobusów miejskich

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o zmianie rozkładu jazdy dwóch linii oraz dodatkowym kursie.

Rzeszów

Dzień Pluszowego Misia z Fundacją Mam Marzenie. Zebrane maskotki, gry i zabawki trafią do szpitali

RZESZÓW, PODKARPACIE. Pluszaki będzie można oddawać m.in. w klasztorze o. Dominikanów w Rzeszowie.

Rzeszów

W okolicach Lisiej Góry wyłowiono ciało starszego mężczyzny

RZESZÓW. Zwłoki mężczyzny odkryto około godz. 10.

Rzeszów

Trzy wypadki z udziałem pieszych na ulicach Rzeszowa. Doszło do nich niemal w tym samym czasie

RZESZÓW. Do wszystkich trzech wypadków doszło niemal o jednej porze, pomiędzy 16.10 a 16.40.

Rzeszów

7. PKO Bieg Niepodległości w Rzeszowie. Jest szansa na rekord frekwencji [TRASA]

RZESZÓW. Do tegorocznego biegu zgłosiło się prawie 2000 osób. Jeżeli wszystkie dobiegną do mety, padnie rekord frekwencji rzeszowskiego biegu.

Rzeszów

Wypadek na ul. Krakowskiej. Kierowcy trafili do szpitala

RZESZÓW. Do wypadku doszło dzisiaj około godz. 7.50.

Rzeszów

Sezonowe lodowisko tuż obok ratusza

RZESZÓW. Od 6 grudnia przy rzeszowskim Rynku dostępne będzie nowe, sezonowe lodowisko. Ma funkcjonować do końca lutego.

Rzeszów

Czeka nas modernizacja Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Miasto przygotowało przetarg dotyczący modernizacji Stadionu Miejskiego.

Reklama