Rzeszów - Wtorek, 22.04.2025
Reklama

W Rzeszowie powstaje UrbanLab. Zajmą się innowacjami odpowiadającymi na potrzeby mieszkańców

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. UrbanLab zajmie się inicjatywami, które realnie magą wpłynąć na komfort życia mieszkańców. W pierwszej kolejności komunikacja. Uroczyste otwarcie siedziby możliwe jest pod koniec wakacji.

Rzeszów będzie drugim miastem w Polsce (pierwszy powstał w Gdyni) z innowacyjnym projektem UrbanLab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podoszących jakości życia w mieście. Choć póki co rzeszowska wersja Laboratorium Innowacji Społecznych jest na etapie wdrażania, to jednak udało nam się zdobyć kilka informacji o praktycznym charakterze projektu.

W pierwszej kolejności komunikacja

Inicjatywa została wsparta ok. 3 mln dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i trwać ma maksymalnie 3 lata. Autorem rzeszowskiej wersji projektu jest Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz lider ruchu miejskiego Rzeszów Smart City. Głównym obszarem działań UrbanLab będzie dyskusja o innowacyjnych rozwiązaniach i ich wdrażanie.

„Główną ideą będzie poszukiwanie nowoczesnych sposobów na opracowanie innowacji służących do rozwiązywania problemów miejskich. Szukamy rozwiązań na granicy współpracy z administracją, sferą naukową miasta i administracjami pozarządowymi miasta” – wyjaśnia Konrad Fijołek.

Podobny projekt jest aktualnie realizowany w Gdyni. Laboratorium Innowacji Społecznych w nadbałtyckim mieście opiera się na tych samych podstawach w zakresie celów projektu, jednak wdrażane rozwiązania nie będą tożsame. Przede wszystkim ze względu na to, że potrzeby mieszkańców to rzecz względna i zależna od wielu - nazwijmy to - „mikro czynników”.

Próżno póki co pytać o szczegółowe projekty, wiemy czym w pierwszej kolejności zajmie się UrbanLab: „Na pewno w pierwszym roku funkcjonowania szczególnie uwzględniane będą wszystkie te pomysły dotyczące transportu w mieście. W kolejnych latach będziemy pracować nad rozwiązaniami w obszarze smart citizen, czyli jakości życia w mieście, czystości powietrza, środowiska, zieleni miejskiej itd.” – dodaje Konrad Fijołek.

Zbieranie danych, dyskusja i startupy

Rzeczą niezbędną przy współtworzeniu projektu ProtoLab będą trzy czynniki: dane, dyskusja oraz proces wdrożenia. Wiemy, że Urząd Miasta dysponuje dość bogatą bazą niewrażliwych danych, które mogłyby pomóc przy projektach związanych m.in. z komunikacją.
Reklama
„Jednym z celów będzie zbieranie niewrażliwych danych, po to np. żeby osoby mogły na zasadzie danych tworzyć różne aplikacje mobilne” – wyjaśnia Zbigniew Rudnicki z zespołu ds. innowacji, który również jest zaangażowany w projekt. Co więcej: „chcemy nawiązani kontakt ze szkołami średnimi, z ludźmi którzy chcą szukać biznesu w nowościach, w nowych projektach” – dodaje Rudnicki.

Kluczowym elementem będzie także dyskusja, w związku z czym: „będzie też UrbanCafe, w którym będziemy się spotykać, dyskutować i wypracowywać rozwiązania. Będzie można przyjść i swoją akcję przeprowadzić. To coś czego jeszcze w Polsce nie ma” – mówi Konrad Fijołek. Autor rzeszowskiej wersji projektu dodaje również, że rozwiązania będą wprowadzane m.in. za pośrednictwem startupów.

Współpraca z ProtoLab

Jak wiemy od dłuższego czasu na terenie stolicy województwa podkarpackiego działa również ProtoLab, tj. Podkarpackie Centrum Innowacji zajmujące się wspieranie Podkarpackich projektów badawczo-rozwojowych w dziedzinie technologii.

ProtoLab oferuje swoim interesantom m.in. dostęp do laboratorium i aparatury badawczej oraz zespołami badawczymi, które zajmują się oceną danego projektu naukowego. Konrad Fijołek w rozmowie nie wyklucza również współpracy z tą instytucją. Wszystko zapewne zależeć będzie od charakteru proponowanego projektu.

Na sam koniec dodajmy, że aktualnie trwa poszukiwanie miejsca, w którym znajdzie się UrbanLab, a sam projekt rozpocznie funkcjonowanie już wkrótce: „Chcielibyśmy wakacje poświęcić na przygotowanie siedziby, a w końcowej części wakacji dokonać już uroczystego otwarcia i zabierać się do pracy, bo zadań jest mnóstwo”.

Aktualnie miasto prowadzi rekrutacje na stanowiska w projekcie. Poszukują animatora projektu, koordynatora oraz specjalisty ds. otwartych danych.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

XIV Ogólnopolska Giełda Projektów „animacja+młodzież” po raz pierwszy w Rzeszowie

RZESZÓW. Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami, każdego roku w innym miejscu, skierowane do wszystkich przedstawicieli sektora kultury: pracowników domów...

Rzeszów

Kiermasz z okazji Święta Miodu na parkingu Urzędu Marszałkowskiego

RZESZÓW. W sobotę, 21 września w Rzeszowie odbędzie się XIX Podkarpackie Święto Miodu pod hasłem „Wczoraj, dziś i jutro pszczelarstwa na Podkarpaciu”.

Rzeszów

Świeże produkty od lokalnych producentów. Podkarpacki Bazarek już 21 września

RZESZÓW. Regionalne chleby i wędliny, smaczne sery, miody, świeże owoce i warzywa, pyszne ciasta, ekologiczne przetwory - to wszystko będzie można kupić podczas sobotniego Podkarpackiego Bazarku w Rzeszowie.

Rzeszów

Już jest - Rzeszowska Karta Mieszkańca. Jakie korzyści dla posiadaczy?

RZESZÓW. Bezpłatne wejście na basen ROSiR'u, zniżki na koncerty w Rzeszowskich Piwnicach, rabaty w wybranych restauracjach czy 50 procent bonifikaty na lodowisko - to tylko niektóre z profitów, jakie oferuje Rzeszowska Karta...

Rzeszów

W parku na osiedlu Kmity powstaje strefa relaksu

RZESZÓW. W Parku Zdrowia na osiedlu Kmity montowane są nowe elementy wypoczynkowe, które utworzą tzw. strefę relaksu. Postawiono już pergolę, a wkrótce pojawią się jeszcze m.in. hamaki i leżaki. O nowe urządzenia...

Rzeszów

Karambol na A4 w Zaczerniu. Zderzyło się 6 pojazdów

RZESZÓW. Na autostradzie A4, na wysokości Zaczernia doszło do zderzenia sześciu pojazdów, w tym trzech ciężarówek, osobówki i samochodu dostawczego. Trzy osoby zostały ranne. Przesz kilka godzin w miejscu wypadku występowały utrudnienia...

Rzeszów

Marsz Równości przejdzie ulicami Rzeszowa. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę, 21 września już po raz piąty ulicami miasta przejdzie „Marsz Równości”. W związku z przemarszem w centrum Rzeszowa wystąpią utrudnienia w ruchu. Fragmenty niektórych ulic zostaną całkowicie zamknięte.

Reklama