Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstaje miejski system monitoringu jakości powietrza

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od wczoraj jakość powietrza w Rzeszowie monitorowana będzie przez 38 czujników. Do końca roku będzie ich 60.

Do tej pory dane na temat jakości powietrza w stolicy Podkarpacia zbierane były tylko przez dwa punkty obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Prezydent Rzeszowa już w kampanii wyborczej podkreślał, że jeśli wygra wybory, rozbuduje sieć. Wyzwanie stało się tym bardziej aktualne, że Rzeszów znalazł się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej.

- To szczególnie ważne w obecnej sytuacji, w której znaleźliśmy się jako Europa.  Walka ze smogiem i starania o poprawę jakości powietrza są niezwykle istotne. Musimy wszyscy dbać o otoczenie, a monitoring jakości powietrza pomoże nie tylko w kontroli tego, czym oddychamy, ale także w budowaniu świadomości wśród mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych – mówi prezydent Konrad Fijołek.
Jego zdaniem pomiar powietrza zaledwie z dwóch czujników nie pozwalał na miarodajną ocenę stanu w całym mieście.

- Dlatego tworzymy sieć, która pozwoli zbierać i udostępniać mieszkańcom precyzyjne dane w każdej części Rzeszowa. Uruchamiamy pierwszy etap miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza, składający się z 38 czujników. Do końca roku będzie ich już 60. Chcemy rozbudować w ten sposób system państwowy, zasponsorujemy budowę dwóch kolejnych stacji. W skład naszego systemu wchodzą m.in. czujniki Miejskiego Zarządu Dróg, urządzenia na paczkomatach InPost, a także dziesięć słupków, które ustawiliśmy przy szkołach – mówi prezydent Rzeszowa.

- Będą funkcjonować przy podstawówkach. Obok nich staną tablice informujące o tym, jak odczytywać wskazywane wyniki pomiaru. Przedsięwzięcie zakłada także organizację zajęć dla uczniów klas 6-8. Młodzież dowie się z nich m.in. jakie są główne źródła zanieczyszczeń i jak wpływać na ich ograniczenie. Prelegenci powiedzą także, jak należy się zachować, kiedy wskaźnik pokaże czerwony kolor, oznaczający złą jakość powietrza – dodaje Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
Reklama
Dane zbierane przez czujniki na słupkach będą na bieżąco udostępniane poprzez aplikację EkoSłupek, którą można pobrać na smartfony bezpłatnie.

- Dane z naszych czujników, które zamontowaliśmy przy szkołach będą zbierane w czasie rzeczywistym i odczytywane co 10 minut. Zostaną wysłane do serwera i udostępnione w aplikacji, a także na ich podstawie słupki przy szkołach podświetlą się kolorem odpowiadającym aktualnej jakości powietrza. Będzie to jeden z sześciu kolorów, w skali według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi Marcin Grzanka, przedstawiciel firmy, która zamontowała czujniki i słupki przy szkołach.

W zależności od potrzeb, pomiary będzie można poszerzać w przyszłości o kolejne dane, poprzez montaż dodatkowych czujników. Na przykład poziomu wilgotności powietrza, głębokości wody w rzekach, czy poziomu hałasu.

- Jesteśmy także otwarci na współpracę z prywatnymi podmiotami. Jeśli na przykład jakaś firma zamontuje u siebie stację pogodową i wyrazi taką chęć. Jej dane także udostępnimy mieszkańcom w naszej aplikacji. Wszystko po to, aby mieszkańcy każdej części miasta mieli dostęp do jak najbardziej precyzyjnych danych – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Usunięto awarię na basenach otwartych. Mieszkańcy już dzisiaj ponownie mogą z nich korzystać

RZESZÓW. Wczoraj o godzinie 20.15 udało się naprawić pompy przepływowe, odpowiedzialne za oczyszczanie wody.

Rzeszów

1 lipca rusza remont wiaduktu Śląskiego. Będą utrudnienia w komunikacji i opóźnienia MPK-ów

RZESZÓW. Inwestycja za ok. 1 mln zł wiąże się m.in. ze znacznymi utrudnieniami w komunikacji, które potrwają do końca sierpnia.

Rzeszów

Toast urodzinowy przy Fontannie Multimedialnej dla Tomasza Stańki. Wystąpią zagraniczni goście

RZESZÓW. Wystąpią m.in. członkowie nowojorskiego Kwartetu Tomasza Stańko.

Rzeszów

Baseny otwarte wciąż nieczynne. Trwa naprawa awarii

RZESZÓW. Baseny otwarte wciąż nieczynne.

Rzeszów

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Ratusz na realizację zamówienia zarezerwował prawie 129 tys. zł.

Rzeszów

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki

RZESZÓW. Personel medyczny nie tylko udzieli porady, ale także przekaże materiały edukacyjne.

Reklama