Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

W Rzeszowie powstaje miejski system monitoringu jakości powietrza

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Od wczoraj jakość powietrza w Rzeszowie monitorowana będzie przez 38 czujników. Do końca roku będzie ich 60.

Do tej pory dane na temat jakości powietrza w stolicy Podkarpacia zbierane były tylko przez dwa punkty obsługiwane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Prezydent Rzeszowa już w kampanii wyborczej podkreślał, że jeśli wygra wybory, rozbuduje sieć. Wyzwanie stało się tym bardziej aktualne, że Rzeszów znalazł się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej.

- To szczególnie ważne w obecnej sytuacji, w której znaleźliśmy się jako Europa.  Walka ze smogiem i starania o poprawę jakości powietrza są niezwykle istotne. Musimy wszyscy dbać o otoczenie, a monitoring jakości powietrza pomoże nie tylko w kontroli tego, czym oddychamy, ale także w budowaniu świadomości wśród mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych – mówi prezydent Konrad Fijołek.
Jego zdaniem pomiar powietrza zaledwie z dwóch czujników nie pozwalał na miarodajną ocenę stanu w całym mieście.

- Dlatego tworzymy sieć, która pozwoli zbierać i udostępniać mieszkańcom precyzyjne dane w każdej części Rzeszowa. Uruchamiamy pierwszy etap miejskiego systemu monitoringu jakości powietrza, składający się z 38 czujników. Do końca roku będzie ich już 60. Chcemy rozbudować w ten sposób system państwowy, zasponsorujemy budowę dwóch kolejnych stacji. W skład naszego systemu wchodzą m.in. czujniki Miejskiego Zarządu Dróg, urządzenia na paczkomatach InPost, a także dziesięć słupków, które ustawiliśmy przy szkołach – mówi prezydent Rzeszowa.

- Będą funkcjonować przy podstawówkach. Obok nich staną tablice informujące o tym, jak odczytywać wskazywane wyniki pomiaru. Przedsięwzięcie zakłada także organizację zajęć dla uczniów klas 6-8. Młodzież dowie się z nich m.in. jakie są główne źródła zanieczyszczeń i jak wpływać na ich ograniczenie. Prelegenci powiedzą także, jak należy się zachować, kiedy wskaźnik pokaże czerwony kolor, oznaczający złą jakość powietrza – dodaje Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.
Reklama
Dane zbierane przez czujniki na słupkach będą na bieżąco udostępniane poprzez aplikację EkoSłupek, którą można pobrać na smartfony bezpłatnie.

- Dane z naszych czujników, które zamontowaliśmy przy szkołach będą zbierane w czasie rzeczywistym i odczytywane co 10 minut. Zostaną wysłane do serwera i udostępnione w aplikacji, a także na ich podstawie słupki przy szkołach podświetlą się kolorem odpowiadającym aktualnej jakości powietrza. Będzie to jeden z sześciu kolorów, w skali według norm Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – mówi Marcin Grzanka, przedstawiciel firmy, która zamontowała czujniki i słupki przy szkołach.

W zależności od potrzeb, pomiary będzie można poszerzać w przyszłości o kolejne dane, poprzez montaż dodatkowych czujników. Na przykład poziomu wilgotności powietrza, głębokości wody w rzekach, czy poziomu hałasu.

- Jesteśmy także otwarci na współpracę z prywatnymi podmiotami. Jeśli na przykład jakaś firma zamontuje u siebie stację pogodową i wyrazi taką chęć. Jej dane także udostępnimy mieszkańcom w naszej aplikacji. Wszystko po to, aby mieszkańcy każdej części miasta mieli dostęp do jak najbardziej precyzyjnych danych – mówi Krzysztof Stańko, pełnomocnik prezydenta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Miasta Rzeszowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Podając się za policjantów, wyłudzili kilkanaście tys. zł. od mieszkanek Rzeszowa

RZESZÓW. Kilkanaście tysięcy złotych od dwóch mieszkanek Rzeszowa wyłudzili przestępcy podający się za policjantów. Niestety, poszkodowane zgłosiły sprawę na komisariat już po fakcie.  

Rzeszów

Back to School w Millenium Hall. Oferty zajęć, strefa malucha, rabaty dla uczniów

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 5 września.

Rzeszów

Nowy rektor Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie przejął władzę rektorską

RZESZÓW. Nowy rektor zamierza z Politechniki stworzyć uczelnię, która będzie motorem napędowym nie tylko w regionie podkarpacia.

Rzeszów

Uszkodziła auto przy ul. Lwowskiej i odjechała. Miała ponad 3 promile

RZESZÓW. Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 39-letniej kobiecie, która będąc pod wpływem alkoholu, uszkodziła zaparkowany samochód, a gdy dowiedziała się, że poszkodowany wezwał policję, odjechała z miejsca zdarzenia.

Rzeszów

Podpisano umowę na przebudowę budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana

RZESZÓW. Inwestycja ma być zakończona w 2021 r. Jej koszt to blisko 16,5 mln. zł  

Rzeszów

Dwie nowe ulice w Rzeszowie: ul. ks. Andrzeja Rabija i ul. Jana Welca

RZESZÓW. Radni zaakceptowali projekty uchwał dotyczące nadania nazw dwóm rzeszowskim ulicom.

Rzeszów

Kryte lodowisko przy ul. Witosa. Miasto szuka wykonawcy dokumentacji

RZESZÓW. Kolejny krok w kierunku budowy krytego lodowiska w Rzeszowie.

Rzeszów

Od 1 września zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Dwie linie będa kursowały częściej. Wznowione zostaną kursy oznaczone literą „s” oraz przywrócona zostanie „osiedlowa” linia nr 50 na Zalesiu.

Reklama