Rzeszów - Poniedziałek, 23.12.2024
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowy zbiornik na wodę pitną

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rośnie zapas wody pitnej dla Rzeszowa. MPWiK wzbogacił się o nowy zbiornik.

Przy ul. Morgowej na osiedlu Pobitno otwarto nowy zbiornik na wodę zdatną do picia. Jego pojemność to ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych. Do tej pory MPWiK posiadał na terenie Rzeszowa osiemnaście zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku najnowszego zbiornika, pojemność miejskich magazynów wody wzrosła do 53,5 tys. metrów sześciennych. - To pozwoli na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby, na wypadek awarii - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Praca nowego zbiornika jest w pełni zdigitalizowana. Rolę pracowników do obsługi urządzeń przejmuje automatyka, kamery, czujniki, monitory. Pracownicy będą pojawiać się jedynie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich czy porządkowych. Dla nich są tu specjalne pomieszczenia oraz sanitariaty.

Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.
Reklama
Kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium i ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Jest nie tylko z tego powodu szczególna. Zarówno konstrukcja kopuły jak i blach stanowiących pokrycie dachu zostały zamówione i wykonane w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami. Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja betonowa zbiornika jest ciekawa. Ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce.

Dzięki zamontowaniu naściennej fotowoltaiki wyprodukowanej przez rzeszowską firmę ML System zbiornik MPWiK będzie wytwarzał energię na własne potrzeby.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

PKP PLK otrzymało dofinansowanie na przebudowę stacji Rzeszów Główny

RZESZÓW. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę na dofinansowanie dwóch projektów.

Reklama