Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

W Rzeszowie otwarto nowy zbiornik na wodę pitną

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Rośnie zapas wody pitnej dla Rzeszowa. MPWiK wzbogacił się o nowy zbiornik.

Przy ul. Morgowej na osiedlu Pobitno otwarto nowy zbiornik na wodę zdatną do picia. Jego pojemność to ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych. Do tej pory MPWiK posiadał na terenie Rzeszowa osiemnaście zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,5 tys. metrów sześciennych. Po oddaniu do użytku najnowszego zbiornika, pojemność miejskich magazynów wody wzrosła do 53,5 tys. metrów sześciennych. - To pozwoli na zabezpieczenie miasta na blisko dwie doby, na wypadek awarii - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Praca nowego zbiornika jest w pełni zdigitalizowana. Rolę pracowników do obsługi urządzeń przejmuje automatyka, kamery, czujniki, monitory. Pracownicy będą pojawiać się jedynie w przypadku konieczności przeprowadzenia prac konserwatorskich czy porządkowych. Dla nich są tu specjalne pomieszczenia oraz sanitariaty.

Do budowy wykorzystano 500 ton stali zbrojeniowej i pięć tysięcy metrów sześciennych betonu. Zbiornik ma kubaturę większą niż przeciętna szkolna sala gimnastyczna. Niewiele mniej niż duże szkolne hale gimnastyczne budowane w ostatnich latach w Rzeszowie i ponad dwa razy więcej niż kubatura czteropiętrowego biurowca MPWiK w Rzeszowie przy Naruszewicza.
Reklama
Kopuła cylindrycznego zbiornika została zbudowana z aluminium i ma największą średnicę spośród wszystkich zbiorników w Polsce. Jest nie tylko z tego powodu szczególna. Zarówno konstrukcja kopuły jak i blach stanowiących pokrycie dachu zostały zamówione i wykonane w Hiszpanii. Przyjechały do Rzeszowa dwoma tirami. Tylko śruby, którymi konstrukcja była łączona są z nierdzewnej stali. Sama konstrukcja betonowa zbiornika jest ciekawa. Ma aż 53 metry średnicy wewnętrznej, jest podzielony na dwie części. To ważne bo można np. w jednej części prowadzić prace serwisowe, a druga może być normalnie użytkowana. Rzeszowski zbiornik, pod względem wielkości, jest w ścisłej polskiej czołówce.

Dzięki zamontowaniu naściennej fotowoltaiki wyprodukowanej przez rzeszowską firmę ML System zbiornik MPWiK będzie wytwarzał energię na własne potrzeby.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Mieszkańcy pozostaną bez wglądu do informacji o przyszłych inwestycjach

RZESZÓW. Projekt w przyszłości może powrócić na Sale sesyjną.

Rzeszów

Budżet Rzeszowa w 2020 roku z wydatkami na poziomie 1,67 mld zł. Prawie 350 mln przeznaczą na inwestycje

RZESZÓW. Projekt przyszłorocznego budżetu zostanie w pierwszej kolejności zaprezentowany radnym podczas najbliższej sesji rady Miasta, która odbędzie się 19 listopada.

Rzeszów

Wiedeńskie rozwiązania na ulicach Rzeszowa. Będzie nowy system sygnalizacji świetlnych

RZESZÓW. Rozwiązanie zostanie wdrożone najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Kiedy zniknie ogrodzenie na działce przy Kwadracie Kultury?

RZESZÓW. „W tej chwili trwa wycena tych działek i w styczniu będzie to wszystko załatwione” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej mogą wyjechać na studia do Chin

RZESZÓW. Do 4 grudnia na Politechnice Rzeszowskiej trwa nabór chętnych na studia w Chinach. 

Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna. Wykonawcę linii kolejowej na lotnisko poznamy w grudniu

RZESZÓW. Zdaniem wicemarszałek województwa podkarpackiego Podmiejską Koleją Aglomeracyjną pojedziemy już w 2022 roku.

Rzeszów

PGE Energia Ciepła rozpoczęła negocjacje ws. odbioru odpadów. Ucierpią portfele mieszkańców?

RZESZÓW. Rozpoczynają się negocjacje podmiotów, które w 2020 roku będą mogły dostarczać odpady niesegregowane do spalarni PGE.

Rzeszów

Startuje 19. edycja Szlachetnej Paczki. Sprawdź, o której wyruszy marsz w Rzeszowie

RZESZÓW. Już w najbliższą sobotę 16 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawią się historie tysięcy rodzin z całej Polski.

Reklama