Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Rzeszowie dyskutowano o szczepieniach przeciw COVID-19

Dodano:

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. W Rzeszowie odbyła się wczoraj pierwsza Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona szczepieniom przeciw COVID-19. Naukowcy, przedstawiciele rządu, samorządowcy i eksperci ds. komunikacji są zgodni: szczepienia chronią nas przed ciężkim przebiegiem choroby i pomagają zatrzymać pandemię.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na niski poziom zaszczepienia mieszkańców Podkarpacia, popularyzowanie rzetelnej wiedzy o szczepieniach i tym samym wpłynięcie na podniesienie odsetka zaszczepionych w regionie.

Gospodarzem wydarzenia pod patronatem Ministerstwa Zdrowia została wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Dyrektorem programowym konferencji był profesor UR dr hab. Andrzej Cieśla, a spotkanie otworzył minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W województwie podkarpackim obserwujemy znaczący wzrost liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Aktualnie liczba łóżek dostępnych dla takich pacjentów to 1611, z czego 1371 jest już zajętych. 135 osób wymaga leczenia przy użyciu respiratora. Liczby te z dnia na dzień rosną. Z jednej strony nikt nie chce powtórki lockdownu z ubiegłego roku, a z drugiej – wskaźnik osób zaszczepionych w naszym województwie jest najniższy w Polsce i wynosi mniej niż 40 procent – mówiła wojewoda Ewa Leniart podczas briefingu poprzedzającego konferencję.

– Lekarze i naukowcy są zgodni – szczepienia przeciw COVID-19 mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i ratują nas przed ciężkim przebiegiem choroby. Pandemia będzie trwała, dopóki nie osiągniemy odporności populacyjnej, co oznacza, że ponad 70% społeczeństwa nie uodporni się poprzez przechorowanie lub dzięki zaszczepieniu. Dlatego konieczne jest opracowanie sposobów skutecznej komunikacji i walki z nieprawdziwymi informacjami na temat szczepionek. Tylko zbudowanie ich pozytywnego odbioru w oparciu o fakty pozwoli przekonać nieprzekonanych i zachęcić do szczepień. W trosce o zdrowie mieszkańców naszego regionu zorganizowaliśmy dziś międzynarodową konferencję naukową, która pomoże nam wypracować sposoby dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym również przeciwników szczepień – kontynuowała Leniart.
Reklama
Podczas konferencji poruszono m.in. problem bagatelizowania koronawirusa przez młode osoby, strachu przed powikłaniami poszczepiennymi oraz szerzącymi się w mediach i przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami odnośnie COVID-19 i szczepionek, co ma bezpośrednie przełożenie na niską wyszczepialność w regionie.

W trzech panelach dyskusyjnych poświęconych m.in. naukowym i medycznym zagadnieniom dotyczącym COVID-19, a także wyzwaniom w sferze komunikacyjnej oraz organizacji opieki medycznej i życia społecznego, głos zabrali wybitni specjaliści z różnych dziedzin. Dyskusja miała na celu wymianę doświadczeń i wiedzy specjalistów z uczestnikami konferencji, budowania odpowiedzialnej narracji i skutecznej walki z COVID-19.

Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy Narodowego Programu Szczepień i zostało sfinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Lotnisko przyjazne rodzinie

Udogodnienia dla rodzin z dziećmi na lotnisku w Jasionce, m.in. pierwszeństwo w kolejce

RZESZÓW/JASIONKA. W ramach programu pn. „Lotnisko przyjazne rodzinie”, podrzeszowskie lotnisko wprowadziło szereg udogodnień dla rodzin z dziećmi. To m.in. multimedialny plac zabaw, specjalne miejsca parkingowe czy obowiązujące w tym sezonie pierwszeństwo w...

Rzeszów

Bernardyni chcą przekazać słynny pomnik rodzinom Żołnierzy Niezłomnych. Ratusz reaguje

RZESZÓW. Miasto złożyło wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków o wpisanie Pomnika Czynu Rewolucyjnego do rejestru zabytków. To reakcja na decyzję Zakonu Bernardynów o przekazanie pomnika Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia”.

Rzeszów

E. Leclerc Rzeszów wprowadza system parkingowy

RZESZÓW. Hipermarket E. Leclerc Rzeszów przy al. Rejtana 69, to kolejne miejsce w Rzeszowie, w którym będzie obowiązywał system parkingowy. Pierwsze trzy godziny będą bezpłatne.

Rzeszów

Dodatkowe autobusy nocne na KultURalia

RZESZÓW. W dniach 7 i 8 czerwca w Rzeszowie odbędzie się wielkie święto studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W związku z wydarzeniem, ZTM uruchomi dodatkowe kursy...

Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie. Prace ruszają w tym miesiącu

RZESZÓW. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace przy rozbudowie Zespołu Szkół Elektronicznych przy ul. Hetmańskiej. Miasto podpisano umowę z wykonawcą - firmą Polbud z Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 9,5 mln...

Puchar Europy w Triathlonie Rzeszów 2024

W weekend święto triathlonu w Rzeszowie. Część ulic zamknięta

RZESZÓW. Do stolicy Podkarpacia przyjadą zawodnicy z 26 krajów, aby rywalizować w Pucharze Europy w Triathlonie. Triathloniści będą mieli do pokonania 750 metrów pływania, 20 kilometrów na rowerze i 5 kilometrów na...

Zielony fundusz dla Rzeszowa

Dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie. Powstanie ogród motyli i łąka krokusowa

RZESZÓW. Ogród motyli na rzeszowskich Bulwarach i łąka krokusowa przy Placu Cichociemnych – to dwie nowe zielone atrakcje w Rzeszowie, które sfinansowane zostaną z „Zielonego Funduszu dla Rzeszowa”.

Reklama